27 Մարտ 2009 - 07:33 AMT
Հայաստանը կստանա ռուսական կայունացման վարկ 500 մլն ԱՄՆ դոլարի չափով 2009 թվականի մայիսի վերջին կամ հունիսի սկզբին: Ինչպես հաղորդել է Հայաստանի ֆինանսաների նախարարության մամլո քարտուղար Իրինա Այվազյանը, Ռուսաստանի պետդումայի կողմից ապրիլի վերջին վերաբաշխված բյուջեի հաստատումից հետո վերջնական համաձայնագիր կստորագրվի եւ կորոշվեն այդ գումարի փոխանցման ժամկետները:
Նրա խոսքերով, նախատեսվում է, որ վարկի առաջին մասնաբաժինը հանրապետություն կփոխանցվի մայիսի վերջին կամ հունիսի սկզբին` Հայաստանում որոշակի ընթացակարգեր անցնելուց հետո:
Ստացված կայունացման վարկը կուղղորդվի երկրի տնտեսության վրա համաշխարհային ֆինանսական ճգնաժամի բացասական հետեւանքների մեղմացմանը:
Փետրվարին ՀՀ եւ ՌԴ կառավարությունների միջեւ նախնական համաձայնագիր էր ստորագրվել Հայաստանին 15 տարի ժամկետով պետական վարկի տրամադրման շուրջ, ընդ որում,15-ից 4 տարին արտոնյալ ժամկետ է` Libor+3 տոկոսադրույքով:

Армения получит российский стабилизационный кредит в размере $500 млн. в конце мая или в начале июня 2009 года. Как сообщила пресс-секретарь Министерства финансов Армении Ирина Айвазян, после утверждения Государственной Думой России перераспределенного бюджета в конце апреля, будет подписано окончательное соглашение и назначены сроки перечисления этой суммы.
По ее словам, предполагается, что первые средства поступят в республику в конце мая – начале июня, после прохождения определенных процедур в Армении.
Полученный стабкредит будет направлен на смягчение последствий мирового финансово-экономического кризиса на экономику Армении.
В феврале между правительствами РА и РФ было подписано предварительное соглашение о предоставлении Армении государственного кредита сроком на 15 лет, 4 года из которых – льготный срок, с процентной ставкой Libor+3.