«Կաշառակերության եւ տնտեսական հանցագործությունների դեմ պայքարը արդիական եւ շատ կարեւոր է, քանի որ ինչպես ամբողջ աշխարհը, այնպես էլ Հայաստանը օր օրի իր վրա զգում է ֆինանսա-տնտեսական ճգնաժամի հետեւանքները»,- ուրբաթ օրը լրագրողներին է ասել Հայաստանի Ոստիկանության Կազմակերպված հանցավորության դեմ պայքարի գլխավոր վարչության պետ, ոստիկանության գնդապետ Հունան Պողոսյանը կաշառակերության եւ տնտեսական հանցագործությունների դեմ պայքարին նվիրված մամլո ասուլիսին: Նրա խոսքով, գիտակցելով կաշառակերության մակարդակի վտանգի աճը` հանրապետության կառավարության կողմից վերջին ժամանակներս անցկացվել են միջոցառումներ, որոնց արդյունքում ձեռք են բերվել որոշակի դրական տեղաշարժեր, մասնավորապես` ընդունվել են իրավական ակտեր, որոնք հակակոռուպցիոն ուղղվածություն ունեն, ինչպես նաեւ հիմնված են համապատասխան ինստիտուտների վրա:
Հունան Պողոսյանը հաղորդել է, որ 2003թ. կառավարությունը մշակել եւ հանրապետության նախագահը հաստատել է «Հակակոռուպցիոն ծրագիրը եւ նրա իրականացման մեթոդները», ինչպես նաեւ որոշակի պարտավորություններ են նշանակվել երկրի ոստիկանության համար:
Նրա խոսքով, 2008թ. դրական տեղաշարժ է գրանցվել ինչպես տնտեսական, այնպես էլ կաշառակերական հանցագործությունների բացահայտման գործում, մասնավորապես` տնտեսական ոլորտում արձանագրվել է 456 հանցագործություն` ի դեմս 289-ի 2007թ., աճը կազմել է 167 միջադեպ կամ մոտ 58%: Բացահայտվել է նաեւ չգրանցված կամ ապօրինի գործող 83 ձեռնարկություն` կեղծ թղթադրամի արտադրության եւ պահպանման, արժեթղթերի` 80, հարկերից եւ այլ տուրքերից խուսափող` 140, տնտեսական գործունեության դեմ ուղղված հանցագործությունների 69 դեպք:
Ընդհանուր առմամբ արձանագրված հանցագործությունների 140 դեպքերը կամ մոտ 40% բացահայտվել են Ոստիկանության զանազան ենթաբաժանմունքների կողմից:
Ինչպես հաղորդել է Պողոսյանը, Երեւան քաղաքում զեկույցային շրջանում նշվել է 213 տնտեսական հանցագործություն, ինչը կազմում է ընդհանուր թվի 47%:
ԿՀՊԳՎ պետը դրական է գնահատել 2008թ. բացահայտման աճը` դրա հետ մեկտեղ ընդգծելով, որ տնտեսական հանցագործությունների թիվը զգալիորեն բարձր է, քան իրավապաշտպան մարմինների կողմից բացահայտված հանցագործությունները: Դա բացատրվում է ԿՀՊԳՎ աշխատանքի բարելավմամբ եւ տնտեսական հանցագործությունների թվի աճով:

«Борьба с коррупцией и экономическими преступлениями актуальна и очень важна, поскольку, как весь мир, так и Армения из дня в день ощущают на себе последствия финансово-экономического кризиса», – сказал журналистам в пятницу начальник Главного управления по борьбе с организованной преступностью (ГУБОП) Полиции Армении Унан Погосян на пресс-конференции, посвященной борьбе с коррупцией и экономическими преступлениями. По его словам, осознавая опасность роста уровня коррупции, правительством республики за последнее время были проведены мероприятия, в результате которых достигнуты определенные положительные сдвиги, в частности, приняты правовые акты, которые имеют антикоррупционную направленность, а также основаны соответствующие институты.
Унан Погосян сообщил, что в 2003 году правительством была разработана и утверждена президентом республики «Антикоррупционная программа и методы ее реализации», а также были возложены определенные обязательства на полицию страны.
По его словам, в 2008 году зафиксирован положительный сдвиг по выявлению как экономических, так и коррупционных преступлений, в частности, в экономической сфере зафиксировано 456 преступлений против 289 – в предыдущем году, рост составил 167 происшествий или порядка 58%. Было выявлено незарегистрированных и незаконно действующих 83 предприятия по производству и хранению подделанных денег, ценных бумаг – 80, избегающих от уплаты налогов и других платежей – 140, случаев контрабанды и иных преступлений, направленных против экономической деятельности – 69.
В общем числе зафиксированных преступлений 140 случаев или порядка 40% были раскрыты со стороны различных подразделений Полиции.
Как сообщил Погосян, в городе Ереване за отчетный период отмечено 213 экономических преступлений, что составляет 47% от общего числа.
Начальник ГУБОП положительно оценил показатели роста раскрываемости за 2008 год, подчеркнув при этом, что число экономических преступлений значительно выше, чем объем выявленных со стороны правоохранительных органов преступлений. Это объясняется и улучшением работы ГУБОП и увеличением количества экономических преступлений.