27 Մարտ 2009 - 12:40 AMT
Տնտեսական գործունեության դեմ հանցագործություններից հասարակության համար առանձնահատուկ վտանգ են ներկայացնում թղթադրամի եւ մետաղադրամի, արժեթղթերի կեղծման, պահման եւ իրացման հանցագործությունները, քանի որ դրանք խախտում են տնտեսական հիմքերը: Այդ մասին ուրբաթ օրը լրագրողներին է ասել Հայաստանի Ոստիկանության Կազմակերպված հանցավորության դեմ պայքարի գլխավոր վարչության պետ, ոստիկանության գնդապետ Հունան Պողոսյանը կաշառակերության եւ տնտեսական հանցագործությունների դեմ պայքարին նվիրված մամլո ասուլիսին:
«Նրանց թիվը մեծ չէ, ընդհանուր առմամբ 999 300 դրամ, որոնցից 315 000 մետաղադրամներ են»,- ասել է նա: Բայց, նրա կարծիքով, նման հանցագործությունների աճը` 80 դեպք 2008թ. ի համեմատ 57-ի 2007թ., անհանգստություն է առաջացնում: Հունան Պողոսյանը հաղորդել է, որ հիմնականում կեղծում են 1000 եւ 5000 դրամի թղթադրամները, ինչպես նաեւ 200 եւ 500 դրամի մետաղադրամները: Նա ավելացրել է, որ անհանգստություն է առաջացնում մետաղադրամի կեղծումը, քանի որ դրա համար հարկավոր են լուրջ սարքավորումներ, մինչդեռ թղթադրամի կեղծման համար օգտագործվում են պատճենահանման սարքերը: Այդ կեղծ մետաղադրամների ծագման երկիրը նա դժվարացավ ասել, քանի որ չի հաջողվել բացահայտել առաջին աղբյուրը:
Ինչպես տեղեկացրել է ԿՀՊԳՎ պետը, ստեղծված իրադրության հղկման համար ԿՀՊԳՎ կողմից ձեռնարկվել են նման հանցագործությունների բացահայտումը բարձրացնելու միջոցներ, մասնավորապես` Ոստիկանության պետի հրամանով ստեղծվել եւ մշակվել, իսկ 2008թ. դեկտեմբերից ուժի մեջ է մտել դրամի կեղծողների դեմ պայքարի համակարգված ծրագիրը: Նրա խոսքով, ծրագիրն ուղղված է դրամի կեղծման դեմ պայքարի ուժեղացմանը, ոստիկանության եւ մյուս շահագրգռված կառույցների համագործակցության ակտիվացմանը: Հունան Պողոսյանը ենթադրել է, որ նախաձեռնվող գործողությունները թույլ կտան 2009թ. բարելավել դրամի կեղծման դեմ պայքարը եւ զգալի դրական տեղաշարժ արձանագրել այդ տնտեսական հանցագործությունների բացահայտման գործում:

27 Март 2009 - 12:40 AMT
Среди преступлений против экономической деятельности особую опасность для общества представляют преступления по подделке, хранению и реализации бумажных и металлических монет, ценных бумаг, поскольку они нарушают экономические основы. Об этом сообщил журналистам в пятницу начальник Главного управления по борьбе с организованной преступностью (ГУБОП) Полиции Армении Унан Погосян на пресс-конференции, посвященной борьбе с коррупцией и экономическими преступлениями.
«Их количество невелико, в общей сложности 999 300 драмов, из которых 315 000 – металлические монеты», – сказал он. Однако, по его мнению, увеличение подобных преступлений – 80 случаев в 2008 году, по сравнению с 57 – в 2007, вызывает обеспокоенность. Унан Погосян сообщил, что в основном подделывают 1000 и 5000 купюры, а также 200 и 500 драмовые монеты. Он добавил, что беспокойство вызывает подделка монет, поскольку для этого используется серьезное оборудование, в то время как для подделки бумажных купюр используются ксероксные аппараты. Страну происхождения этих фальшивых монет он затруднился назвать, поскольку еще не удолось выявить первоисточника.
Как проинформировал начальник ГУБОП, для исправления сложившейся ситуации со стороны ГУБОП были предприняты меры по повышению эффективности раскрытия данных видов преступления, в частности, приказом начальника Полиции создана и разработана, а с 30-го декабря 2008 года вступила в силу, комплексная программа борьбы с фальшивомонетчиками. По его словам, программа направлена на усиление борьбы с подделкой денег, активизацию сотрудничества полиции и других заинтересованных структур. Унан Погосян выразил предположение, что предпринимаемые действия позволят в 2009 году улучшить борьбу с подделкой денег и зарегистрировать существенный положительный сдвиг в раскрытии этих экономических преступлений.