Տնտեսական գործունեության դեմ հանցագործությունների թվում զգալի տեղաշարժ է արձանագրվել կաշառակերության դեմ պայքարում: Այդ մասին ուրբաթ օրը լրագրողներին է ասել Հայաստանի Ոստիկանության Կազմակերպված հանցավորության դեմ պայքարի գլխավոր վարչության պետ, ոստիկանության գնդապետ Հունան Պողոսյանը կաշառակերության եւ տնտեսական հանցագործությունների դեմ պայքարին նվիրված մամլո ասուլիսին:
Նրա խոսքով, 2008թ. Հայաստանի տարածքում արձանագրվել է 392 կոռուպցիոն հանցագործություն` ի համեմատ 171-ի 2007թ., այդ թվում` 24-ը ապօրինի յուրացման եւ վատնելու, 9-ը` առեւտրական կաշառակերության, 139-ը` հարկեր եւ տուրքեր վճարելուց խուսափելու, 25-ը` առեւտրական կամ այլ կազմակերպությունների կողմից սեփական արտոնությունների չարաշահման, 61-` պաշտոնական դիրքի արտոնությունների չարաշահում, ինչպես նաեւ մի շարք հանցագործություններ` կապված կաշառակերության կամ կաշառք ստանալու միջնորդության, պաշտոնի կեղծման, դատական վճռի չկատարման վերաբերյալ: «Ընդհանուր առմամբ, հանրապետության տարածքում նշվել է յուրացման 77 դեպք, որից 24 արձանագրվել են որպես կոռուպցիոն, որոնցից էլ 10-ը` պաշտոնական դիրքի չարաշահում, իսկ 14-ը` տվյալ անձին չպատկանող գումարային միջոցների յուրացում կամ ծախսում»,- ասել է նա:
Կաշառակերական հանցագործություններից Հունան Պողոսյանը հատկապես առանձնացրել է կաշառքը, մասնավորապես` արձանագրված 63-ից 41 դեպքերը կամ 65% հայտանբերվել են ոստիկանության աշխատակիցների կողմից, ընդ որում` 25 դեպքերը կամ 61% կանխամտածված կաշառակերության դեպքեր են:
Ինչպես նշել է ԿՀՊԳՎ պետը, վարչության գործունեության հիմնական շեշտը դրվում է կաշառակերության դեմ պայքարի վրա:

27 Март 2009 - 13:08 AMT
В числе преступлений против экономической деятельности реальный сдвиг зафиксирован в борьбе с коррупцией. Об этом сообщил журналистам в пятницу начальник Главного управления по борьбе с организованной преступностью (ГУБОП) Полиции Армении Унан Погосян на пресс-конференции, посвященной борьбе с коррупцией и экономическими преступлениями.
По его словам, в 2008 году на территории Армении было зафиксировано 392 коррупционных преступления, по сравнению с 171 – в 2007 году, в том числе 24 – по незаконному присвоению и растрачиванию, 9 – по торговому взяточничеству, 139 – по уклонению за неуплату налогов и платежей, 25 – злоупотребление своими полномочиями торговыми или другими организациями, 61 – злоупотребление должностными полномочиями, а также ряд преступлений, связанных с взяточничеством или посредничеством по получению взяток, подделкой должности, невыполнением судебного вердикта. «В общей сложности на территории республики отмечено 77 случаев присвоения, из которых только 24 зафиксированы как коррупционные, из них 10 – злоупотребление должностным положением, а 14 – случаи крупного присвоения или растраты не принадлежащих должностному лицу денежных средств», – сказал он.
Среди антикоррупционных мероприятий Унан Погосян особо выделил борьбу со взяточничеством, в частности из зафиксированных 63-х 41 случай или 65% были выявлены сотрудниками полиции, причем, 25 случаев или 61% приходится на преднамеренное взяточничество.
Как отметил начальник ГУБОП, основной акцент в деятельности управления в отчетном периоде был сделан на борьбе с коррупцией.