27 Մարտ 2009 - 13:42 AMT
Մարտի 27-ին Երեւանում կայացել է Սեւծովյան տնտեսական համագործակցության Կազմակերպության` ՍՏՀԿ անդամ երկրների տրանսպորտի նախարարների հանդիպումը: Հայաստանի տրանսպորտի եւ կապի նախարար Գուրգեն Սարգսյանը, հանդես գալով ողջույնի խոսքով, նշել է, որ այդ հանդիպումը առաջինն է այն բանից հետո, երբ ուժի մեջ են մտել ՍՏՀ տարածաշրջանում ավտոմոբիլային տրանսպորտով բեռների տեղափոխման պարզեցման մասին փոխըմբռնման մասին Հուշագիրը, Սեւծովյան օղակային ավտոճանապարհի կոորդինացված զարգացման մասին փոխըմբռնման Հուշագիրը, ինչպես նաեւ Սեւծովյան տարածաշրջանի ծովային ճանապարհների զարգացման մասին Հուշագիրը:
«Այժմ, երբ երեք վերոհիշյալ հիմնական փաստաթղթերի ուժի մեջ մտնելու շուրջ աշխատանքն ավարտվել է, ժամանակն է, որպեսզի իրականացվեն կոնկրետ միջոցառումները` ուղղված մեր առջեւ դրված խնդիրների կարգավորմանը»,- ասել է Սարգսյանը:
Իր ելույթում նա ողջունել է Սեւծովյան օղակային ավտոճանապարհի համատեղ մշտական տեխնիկական քարտուղարության ստեղծումը: Ինչպես հաղորդել է Հայաստանի տրանսպորտի եւ կապի նախարարը, քարտուղարությունն արդեն սկսել է իր գործունեությունը եւ նախապատրաստել համապատասխան հարցարան, որն ուղարկվել է մասնակից երկրներին:
Գուրգեն Սարգսյանը տեղեկացրել է, որ պատասխանների հիման վրա կկազմվեն օղակային ավտոճանապարհի քարտեզը, մինիմալ տեխնիկական պահանջները եւ մյուս հստակ բնութագրերը:
ՍՏՀԿ նախագահությունը Հայաստանին է անցել 2008թ. նոյեմբերին: Կամզակերպության մեջ մտնում են 12 երկրներ` Հայաստանը, Ռուսաստանը, Ալբանիան, Ադրբեջանը, Բուլղարիան, Հունաստանը, Վրաստանը, Մոլդավիան, Ռումինիան, Սերբիան, Թուրքիան եւ Ուկրաինան:

27 Март 2009 - 13:42 AMT
27 марта в Ереване состоялась встреча министров транспорта стран-участниц Организации черноморского экономического сотрудничества – ОЧЭС. Выступая с приветственной речью, министр транспорта и связи Армении Гурген Саркисян отметил, что эта встреча стала первой после вступления в силу Меморандума о взаимопонимании об упрощении перевозок грузов автомобильным транспортом в регионе ЧЭС, Меморандума о взаимопонимании о скоординированном развитии Черноморской кольцевой автомагистрали, а также Меморандума о развитии морских маршрутов Черноморского региона.
«Теперь, когда работа над вступлением в силу трех указанных основных документов завершена, наступило время выполнения конкретных мероприятий, направленных на достижение поставленных перед нами задач», – сказал Саркисян.
В своем выступлении он приветствовал создание и утверждение Совместного постоянного технического секретариата Черноморской кольцевой автомагистрали. Как сообщил министр транспорта и связи Армении, секретариат уже приступил к своей деятельности и подготовил соответствующий вопросник, который был разослан странам-участникам.
Гурген Саркисян проинформировал, что на основании ответов будут подготовлены карта, минимальные технические требования и другие конкретные характеристики кольцевой автомагистрали
Председательство в ОЧЭС перешло к Армении в ноябре 2008 года. В организацию входят 12 стран – Армения, Россия, Албания, Азербайджан, Болгария, Греция, Грузия, Молдавия, Румыния, Сербия, Турция, Украина.