27 Մարտ 2009 - 14:55 AMT
Սեւծովյան տնտեսական համագործակցության Կազմակերպության (ՍՏՀԿ) էներգետիկայի նախարարների եւ էներգետիկայի աշխատավոր խմբերի հանդիպման արդյունքներով ձեռք բերվեցին պայմանավորվածություններ Մեղրիում ՀԷԿ եւ Հայաստանում նավթի մշակման գործարանի կառուցման մասին: Այդ մասին լրագրողներին է հայտնել Հայաստանի էներգետիկայի ու բնական ռեսուրսների նախարար Արմեն Մովսիսյանը:
Նրա խոսքով, Իրանը $280 մլն կներդնի Մեղրու հիդրոէլեկտրակայանի կառուցման համար, իսկ Հայաստանը դրա համար կհատուցի էլեկտրաէներգիայով: Ինչպես հաղորդել է նախարարը, աշխատանքներն արդեն սկսվել են, շինարարությունը կծավալվի նախքան ամառը` երբ կառուցվի կայանի համար անհրաժեշտ թունելը: Լուծվում են շինհրապարակների, աշխատավոր քաղաքի կառուցման եւ համապատասխան ինֆրակառույցի ստեղծման հարցերը: Իսկ ընդհանուր առմամբ, Մովսիսյանի խոսքով, Մեղրու ՀԷԿ կառուցումը կավարտվի հինգ տարվա ընթացքում:
Հանդիպման ընթացքում Արմեն Մովսիսյանն ավելացրել է, որ իրականացման համար ընդունվել է նաեւ Հայաստանում նավթի մշակման գործարանի կառուցման նախագիծը, որի արժողությունը կազմում է մոտ $250-280 մլն: Նրա խոսքով, ՆՄԳ հայ-իրանական համատեղ ձեռնարկություն է լինելու: Մովսիսյանը տեղեկացրել է, որ աշխատանքների առաջին փուլի իրականացումը` Երասխում նավթամթերքի շտեմարանի եւ Թավրիզից պատրաստի նավթամթերքի տեղափոխման համար խողովակաշարի կառուցումը, կսկսվի արդեն ընթացիկ տարում:

По результатам встречи министров энергетики и рабочих групп по энергетике Организации Черноморского экономического сотрудничества (ОЧЭС) были достигнуты договоренности о строительстве ГЭС в Мегри и постройке нефтеперерабатывающего завода в Армении. Об этом журналистам сообщил министр энергетики и природных ресурсов Армении Армен Мовсисян.
По его словам, Иран инвестирует $280 млн. на строительство гидроэлектростанции в Мегри, а Армения рассчитается за это электроэнергией. Как сообщил министр, работы уже начаты, само же строительство развернется еще до лета – с началом прокладки необходимого для станции тоннеля. Решаются вопросы сооружения строительных площадок, рабочего городка и создания соответствующей инфраструктуры. В целом же, по словам Мовсисяна, сооружение Мегринской ГЭС завершится за пять лет.
В ходе встречи Армен Мовсисян добавил, что принят к реализации проект постройки нефтеперерабатывающего завода в Армении, стоимость которого порядка $250-280 млн. По его словам, НПЗ будет совместным армяно-иранским предприятием. Мовсисян проинформировал, что осуществление первого комплекса работ – постройки терминала для нефтепродуктов в Ерасхе и трубопровода для перегонки готовых нефтепродуктов из Тебриза – начнутся уже в текущем году.