Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն Ազգային ժողովում հարցուպատասխանի ժամանակ հայտարարել է, որ դեկտեմբերի 10-ին «3+2» ֆորմատի նախանիստ է լինելու, որին ՀՀ-ն կմասնակցի։
Փաշինյանը վերահաստատել է նախորդիվ հայտնած դիրքորոշումը՝ Հայաստանը «3+3» ձևաչափով կարող է հետաքրքրված լինել, եթե պարզվի, որ այդ հարթակում չեն քննարկվելու հարցեր, որոնց քննարկմանը Հայաստանը ներգրավված է այլ ձևաչափերում, գրում է Aysor.am-ը։
Այս առումով, նրա խոսքով, Ռուսաստանի գործընկերներից դրական ազդակ կա, և դեկտեմբերի 10-ին «3+2» ձևաչափի նախանիստն է լինելու։
«Առաջիկա օրերին, եթե չեմ սխալվում, դեկտեմբերի 10-ին «3+3» կամ «3+2» ֆորմատի նախանիստի՝ նախնական նիստի նման հանդիպում է տեղի ունենալու, և այո, Հայաստանի Հանրապետությունը մասնակցելու է՝ ԱԳ նախարարի տեղակալի մակարդակով, որովհետև ԱԳ նախարարների տեղակալների ֆորմատով է տեղի ունենալու այդ նախահանդիպումը, որտեղ պետք է քննարկվեն հետագա անելիքները»,- հայտարարել է Փաշինյանը։
Նա հավելել է, որ ՀՀ կառավարությունը որոշել է տարածաշրջանային ակտիվ քաղաքականություն վարել և աշխատում է այդ ուղղությամբ։
«Հիմա ես չեմ շտապի հետևություններ անել, բայց որ մենք պիտի փորձենք տարածաշրջանային երկխոսության արդյունավետ հարթակներ գտնել, փաստ է, և մենք կփորձենք այդ ուղղությամբ հնարավորինս արդյունավետ աշխատել», – ասել է Փաշինյանը։
«3+3» տարածաշրջանային ձևաչափը ենթադրում է Հարավային Կովկասի 3 երկրի և ՌԴ, Իրանի ու Թուրքիայի մասնակցությունը։ Այն առաջարկել են Թուրքիան և Ադրբեջանը։ ՌԴ-ն և Իրանը հավանություն են տվել։ Վրաստանը հայտարարել է, որ չի մասնակցի «3+3» տարածաշրջանային ձևաչափին։

Премьер-министр Армении Никол Пашинян 8 декабря в ходе правительственного часа заявил, что вскоре состоится так называемое предварительное заседание в формате «3+3» или «3+2», в котором примет участие Армения.
Он подтвердил высказанную ранее позицию, что Армения может быть заинтересована в формате «3+3», если на этой площадке не будут обсуждаться вопросы, в обсуждениях которых Армения уже вовлечена в других форматах, пишет Aysor.am.
«Этот вопрос мы обсуждали с нашими российскими партерами, они также согласны с этим мнением», – сказал Никол Пашинян.
Он сообщил, что 10 декабря состоится встреча в формате «3+2».
«В ближайшие дни, если не ошибаюсь, 10 декабря состоится так называемое предварительное заседание в формате «3+3» или «3+2». Армения примет участие в этой встрече на уровне замминистра иностранных дел. Встреча будет проходить на уровне заместителей министров иностранных дел, будут обсуждены дальнейшие действия», – заявил Пашинян.
Он отметил, что правительство Армении решило проводить активную региональную политику и работает в этом направлении.
«Я не спешу делать выводы, но то, что мы должны попытаться найти эффективные площадки регионального диалога – факт, и мы попытаемся работать в этом направлении максимально эффективно», – сказал он.
Региональный формат «3+3» предполагает участие 3 стран Южного Кавказа и России, Ирана и Турции. Его предложили Турция и Азербайджан. Россия и Иран одобрили. Грузия заявила, что не будет участвовать в региональном формате «3+3».