27 Մարտ 2009 - 16:26 AMT
Էկոնոմիկայի նախարարությունում Առեւտրի եւ արդյունավետ շուկաների վարչության նախաձեռնությամբ տեղի է ունեցել ձկան եւ ձկնամթերքների` Հայաստանից արտահանման հետ կապված հարցերի շուրջ խորհրդակցություն։ Այդ մասին հայտարարել է Հայաստանի էկոնոմիկայի նախարարության մամլո ծառայությունը:
Քննարկմանը մասնակցում էին ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության, ՀՀ գյուղատնտեսության նախարարության, Հայ ձկնաբույծների միության, ՀՀ արտահանողների միության, ՄԱԿ-ի գրասենյակի, փորձագիտական լաբորատորիայի ներկայացուցիչներ։ Խորհրդակցության արդյունքում որոշվեց մշակել միջոցառումների ծրագիր, որը թույլ կտա ապահովելու ձկան եւ ձկնամթերքների արտադրության ծավալների աճը` հիմքեր ապահովելով ձկան եւ ձկնաբուծության ոլորտում ներդրումների ներգրավման եւ արտադրանքի ծավալի աճի համար։
Այդ ծրագրի իրագործման աշխատանքներին կներգրավվեն վերոհիշյալ կառույցների, ինչպես նաեւ ՀՀ բնապահպանության, ՀՀ առողջապահության նախարարությունների եւ մասնավոր մի շարք կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ։

27 Март 2009 - 16:26 AMT
По инициативе Управления торговли и продуктивных рынков Министерства экономики Армении, накануне прошло совещание по вопросам, касающимся экспорта армянской рыбы и рыбопродуктов за границу. Об этом сообщает пресс-служба Министерства экономики Армении.
Согласно сообщению, в обсуждениях приняли участие представители Минэкономики РА, Минсельхоза РА, Союза армянских рыбоводов, Союза экспортеров РА, армянского офиса ООН и экспертной лаборатории. По итогам совещания было принято решение разработать план мероприятий, который позволит обеспечить рост объемов производства рыбы и рыбопродуктов, тем самым обеспечивая основы для инвестиций в сферу производства рыбы и рыбопродуктов.
В работы по реализации этой программы будут привлечены представители как вышеперечисленных структур, так и из Министерств охраны природы и здравоохранения РА и ряда частных организаций.