Վրաստանի ԱԳՆ-ն անընդունելի է համարում իր երկրի դրոշի օգտագործումը Մոսկվայում կայացած «3+3» ձևաչափով խորհրդակցական հանդիպման ժամանակ։ Այդ մասին ասվում է Վրաստանի ԱԳՆ հայտարարության մեջ, գրում է Sputnik Georgia-ն։
ՌԴ ԱԳՆ-ում ասել են, որ «Վրաստանի ներկայացուցիչները, որոնք ևս հրավիրված են եղել հանդիպմանը, ձեռնպահ են մնացել մասնակցությունից»։ ՌԴ ԱԳՆ-ն նաև նշել է, որ մոսկովյան հանդիպման մասնակից 5 երկրի ներկայացուցիչները շահագրգռվածություն են հայտնել՝ հարթակին Վրաստանի միանալու հարցում։
Վրաստանի ԱԳՆ հայտարարության մեջ ասվում է, որ «վրացական կողմը բազմիցս հայտարարել է «3+3» ձևաչափին մասնակցության վերաբերյալ իր հստակ դիրքորոշումը և որ Թբիլիսին չի քննարկելու իր մասնակցությունն այդ ձևաչափին։ Դեկտեմբերի 10-ին Մոսկվայում կայացած հանդիպմանը ներկայացվել է Վրաստանի դրոշը, ինչը, բնականաբար, անընդունելի է մեզ համար։ Մենք դրան արձագանքել ենք համապատասխան դիվանագիտական կանալներով»,-ասվում է Վրաստանի ԱԳՆ հայտարարության մեջ։
Դեկտեմբերի 10-ին Մոսկվայում տեղի է ունեցել «3+3» ձևաչափով խորհրդակցական հարթակի առաջին նիստը՝ ՌԴ, ՀՀ, Ադրբեջանի, Թուրքիայի ԱԳ փոխնախարարների և Իրանի ԱԳՆ գլխավոր տնօրենի նախագահությամբ։

МИД Грузии считает неприемлемым использование флага страны на прошедших в Москве консультациях в формате «3+3» по Южному Кавказу. Об этом говорится в сообщении внешнеполитического ведомства страны.
«Грузинская сторона неоднократно заявляла о своей четкой позиции по региональному формату «3+3», что мы не будем обсуждать участие Грузии в этом формате. На встрече в Москве 10 декабря был представлен грузинский флаг, что, естественно, для нас неприемлемо. На это мы отреагировали по соответствующим дипломатическим каналам», – говорится в заявлении, пишет Sputnik Georgia.
Между тем, представители пяти стран на встрече в Москве выразили заинтересованность в присоединении к работе платформы Грузии, говорится в заявлении МИД РФ.
10 декабря в Москве прошло первое заседание консультативной региональной платформы «3+3» под сопредседательством заместителей министров иностранных дел Армении, РФ, Азербайджана, Турции и гендиректора МИД Ирана. В МИД РФ отметили, что «представители Грузии, которые также были приглашены, воздержались от участия во встрече».
Участники встречи обсудили дальнейшие шаги и планы работы на будущее с возможным подключением профильных министерств и ведомств.