ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Ներսես Երիցյանն ընդունել է Հայաստանում Եվրոպական հանձնաժողովի պատվիրակության ղեկավար, դեսպան Ռաուլ դը Լուցենբերգերին եւ Եվրամիության խորհրդատվական խմբի անդամներին, որոնք Հայաստան են ժամանել` Եվրոպական հարեւանության քաղաքականության շրջանակներում ՀՀ պետական մարմիններին բարեփոխումների գործընթացն առավել արդյունավետ դարձնելու համար խորհրդատվական օժանդակություն տրամադրելու նպատակով:
Ինչպես հաղորդում է Հայաստանի էկոնոմիկայի նախարարության մամլո ծառայությունը, հանդիպման սկզբում Եվրամիության խորհրդատվական խմբի անդամները էկոնոմիկայի նախարարին են ներկայացրել համագործակցության հնարավոր ոլորտները, այն է` կոռուպցիայի կանխարգելում եւ հակակոռուպցիոն պայքար, տեղեկատվական տեխնոլոգիաներ, էլեկտրոնային կառավարում եւ էլեկտրոնային հասարակության ձեւավորում, պետական կառավարում եւ ֆինանսներ:
Ողջունելով հյուրերին, Ներսես Երիցյանը շեշտել է, որ Հայաստանի կառավարությունը չափազանց կարեւորում է կարողությունների ձեւավորմանն ու ինստիտուցիոնալ բարեփոխումներին ուղված ցանկացած նախաձեռնություն եւ նշել, որ Եվրամիության խորհրդատվական խմբի օժանդակությունը պահանջված է եւ ժամանակին ու կնպաստի ԵՄ-ի հետ Ազատ առեւտրի համաձայնագրի կնքմանը:
Եվրոպական հանձնաժողովի պատվիրակության ղեկավար Ռաուլ դը Լուցենբերգերի խնդրանքով Էկոնոմիկայի նախարար Ներսես Երիցյանը հյուրերին է ներկայացրել ՀՀ կառավարության կողմից իրականացվող ծրագրերի առաջնային ուղղությունները եւ տնտեսական բարեփոխումների գործընթացը` ուղղված գործարար միջավայրի, հարկային եւ մաքսային դաշտերի բարելավմանը, գիտելիքի վրա հիմնված տնտեսության խթանմանն ու զարգացմանը, պետություն-մասնավոր հատվածների համագործակցության ակտիվացմանը:

Министр экономики Армении Нерсес Ерицян принял руководителя делегации Еврокомиссии в Армении, посла Рауля де Люценбергера и членов консультационной группы Еврокомиссии. Как сообщает пресс-служба Министерства экономики Армении, делегация прибыла в Армению в рамках Программы действий Политики европейского соседства для оказания содействия госорганам Армении в процессе эффективного проведения реформ.
В ходе встречи члены миссии Еврокомиссии представили министру экономики возможные сферы для сотрудничества, а именно: пресечение и борьба с коррупцией, информационные технологии, электронное управление и формирование культуры электронного общества, государственное управление и финансы.
В свою очередь Нерсес Ерицян отметил, что правительство Армении придает особое значение любым инициативам, направленным на институциональные изменения. Министр экономики добавил, что содействие Еврокомиссии востребовано и своевременно и будет способствовать заключению Договора о свободной торговле с ЕС.
По просьбе Рауля де Люценбергера Нерсес Ерицян представил гостям приоритетные направления осуществляемых правительством Армении программ и процесс экономических реформ, направленных на активизацию бизнес-среды, улучшение законодательного налогового и таможенного поля, развитие наукоемкой экономики, налаживание сотрудничества государство-частный сектор.