«Ակբա-Կրեդիտ Ագրիկոլ Բանկը» դեռեւս կորուստներ չի կրել համաշխարհային ֆինանսական ճգնաժամի պատճառով եւ մենք հուսով ենք, որ չի էլ կրի»,-լրագրողներին է հայտարարել բանկի գործադիր տնօրեն Ստեփան Գիշյանը: Նրա խոսքերով, բանկի հիմնական խնդիրն այսօրվա դրությամբ այն է, որ հնարավորն արվի, որպեսզի բանկի հաճախորդները վնասներ չկրեն:
Գիշյանը հաղորդել է, որ «Ակբա-Կրեդիտ Ագրիկոլ Բանկը» կշարունակի վարկերի տրամադրումն, ինչպես նաեւ հավելել է, որ բանկերն այսօր զգուշությամբ են վերաբերվում իր գնահատականներին, ինչն արդարացված է ճգնաժամի պայմաններում: Ինչպես հաղորդել է գլխավոր տնօրենը, բանկը շարունակում է սպառողական վարկեր տրամադրել, ճիշտ է ոչ այն չափով, ինչ մինչ ճգնաժամը:
Նրա խոսքերով, Հայաստանի վրա համաշխարհային ճգնաժամի ազդեցության առանձնահատկությունն այն է, որ դա արտահայտվում է ոչ թե ֆինանսական համակարգում, այլ տնտեսության իրական հատվածի միջոցով: Համաշխարհային ճգնաժամի անուղղակի ազդեցության արդյունքում, ըստ Գիշյանի, «մենք ունենք չափազանց զարգացած ֆինանսական համակարգ, որը կայուն է եւ կարող է հակազդել այս ճգնաժամին»: «Մեր ֆինանսական համակարգը բավականին լավ է դիմակայում համաշխարհային ճգնաժամին, քանի որ այն նոր է հասնում Հայաստան»,-ասել է նա:
Ինչ վերաբերում է «Ակբա-Կրեդիտ Ագրիկոլ Բանկի» համագործակցության թուլացմանը ֆրանսիական Կրեդիտ Ագրիկոլ ընկերության հետ, ապա այս առնչությամբ Ս.Գիշյանն ասել է, որ ֆինանսական ճգնաժամը ոչ միայն չի թուլացնի այդ համագործակցությունն, այլ հակառակը` կուժեղացնի, քանի որ կա փոխշահավետ համագործակցություն: «Մենք բոլորս գիտենք, որ ճգնաժամը, բարեբախտաբար, ժամանակավոր երեւույթ է եւ շուտով կանցնի, իսկ մենք միասին դեռ երկար տարիներ կաշխատենք»,-ասել է Գիշյանը:

«Акба-Кредит Агриколь Банк» пока что не потерпел убытки из-за мирового финансового кризиса, и мы надеемся, что этого и не произойдет», – заявил журналистам генеральный исполнительный директор «Акба-Кредит Агриколь Банка» Степан Гишян. По его словам, основная задача банка на сегодняшний день – сделать все возможное, чтобы клиенты банка также не терпели убытки.
Гишян сообщил, что «Акба-Кредит Агриколь Банк» продолжает выдавать кредиты, а также добавил, что банки на сегодняшний день с большей осторожностью относятся к своим оценкам, что оправдано в условиях кризиса. Как сообщил гендиректор, банк продолжает выдавать потребительские кредиты, правда, не в тех размерах, которые были до кризиса.
По его словам, особенность воздействия мирового кризиса на Армению проявляется не через финансовую систему, а посредством реального сектора экономики. В результате косвенного влияния мирового кризиса, по мнению Гишяна, «мы имеем вполне развитую финансовую систему, которая стабильна и сможет противостоять этому кризису». «Наша финансовая система достаточно хорошо противостоит мировому кризису, поскольку он только доходит до Армениии», – сказал он.
Что же касается вопросов ослабления сотрудничества «Акба-Кредит Агриколь Банка» с французской компании Кредит Агриколь, то по этому поводу Степан Гишян сказал, что финансовый кризис не только не ослабит это сотрудничество, а наоборот – усилит, поскольку есть сотрудничество, которое взаимовыгодно. «Все мы знаем, что кризис, к счастью, – временное явление и скоро пройдет, а мы будем работать вместе еще долгие годы», – сообщил Гишян.