«Մոտ ապագայում մենք նախատեսում ենք ուսումնասիրել Իրան-Հայաստան երկաթգծի շինարարության խնդրի տեխնիկատնտեսական կողմը», – Երեւանում կայացած մամլո ասուլիսի ժամանակ հաղորդել է Հայաստանի տրանսպորտի եւ կապի նախարար Գուրգեն Սարգսյանը: Նրա խոսքերով, Իրան-Հայաստան երկաթգծի շինարարության նախագծում կան հնարավոր մասնակից կողմերի քննարկման բազմաթիվ տարբերակներ:
Ինչպես ասել է Սարգսյանը, գոյություն ունեն նաեւ այդ նախագծի ֆինանսավորման հետ կապված խնդիրներ, որոնք սակայն քննարկվում են Ասիական բանկի հետ: «Եթե բանակցությունները բարեհաջող ընթացք ունենան, ապա այդ հարցը նույնպես կլուծվի այս տարվա ընթացքում», – ասել է նա:
Մամլո ասուլիսի ընթացքում նախարարն ավելացրել է, որ բանակցություններ են տարվում նաեւ իրանական եւ ռուսական կողմերի, ինչպես նաեւ այդ նախածգում շահագրգռված եւ վերջինիս իրագործմանը նպաստելու մտադրություն ունեցող բոլոր կողմերի հետ:

28 Март 2009 - 11:23 AMT
«В ближайшем будущем мы планируем изучение технико-экономической стороны вопроса строительства железной дороги Иран-Армения», – сообщил на пресс-конференции в Ереване министр транспорта и связи Армении Гурген Саркисян. По его словам, в проекте строительства железной дороги Иран-Армения есть множество вариантов обсуждения потенциальных сторон-участников.
Как сказал Саркисян, имеются также проблемы финансирования этого проекта, но они обсуждаются с Азиатским банком. «Если процесс переговоров пройдет удачно, то этот вопрос также будет решен в течение этого года», – сказал он.
В ходе пресс-конференции министр добавил, что переговоры также ведутся с иранской и российской сторонами, а также со всеми сторонами, которые заинтересованы в этом проекте и готовы содействовать его реализации