28 Մարտ 2009 - 12:03 AMT
Գյուղական ճանապարհների շինարարության ծրագիրը կմեղմացնի Հայաստանի վրա համաշխարհային ճգնաժամի հետեւանքները
«Ճանապարհների շինարարության ոլորտում մենք որոշ հնարավորություններ ունենք, որոնք կմեղմացնեն Հայաստանի տնտեսության վրա համաշխարհային ճգնաժամի հետեւանքները», շաբաթ օրը կայացած մամլո ասուլիսի ժամանակ լրագրողներին հայտարարել է Հայաստանի տրանսպորտի եւ կապի նախարար Գուրգեն Սարգսյանը: Ինչպես բազմիցս նշվել է, համաշխարհային ճգնաժամն ազդել է նաեւ Հայաստանի տնտեսության վրա, ասել է նախարարն ու ավելացրել, որ տրանսպորտը, ճանապարհների շինարարությունն ու կապը Հայաստանի տնտեսության մի մասն են, ուստի եւ, ճգնաժամն այդ ոլորտն էլ չի շրջանցի:
Սարգսյանը հաղորդել է, որ այդ ուղղությամբ պայմանավորվածություններ գոյություն ունեն նաեւ մի շարք միջազգային կազմակերպությունների հետ, որոնք ենթադրում են խոշոր ֆինանսավորում ճանապարհների շինարարության ոլորտում:«Հայաստանը ՀԲ-ի կողմից առաջին չափաբաժինը կստանա ապրիլի վերջին եւ անմիջապես կսկսվի ճանապարհների շինարարությունը», – ասել է նա: Ինչպես հաղորդել է Սարգսյանը, ֆինանսավորման շուրջ բանակցությունների գործընթացը տեւել է ընդամենը 2 ամիս, քանի որ երկրի կառավարության խնդրանքով, ՀԲ-ն ընդառաջել է եւ արագացրել պայմանագրի կնքման գործըթնացը:
Տրանսպորտի եւ կապի նախարարը տեղեկացրել է, որ 100 կմ երկարությամբ գյուղական ճանապարհների շինարարության ֆինանսավորման նպատակով նախատեսվում է 30.4 մլն դոլար հատկացնել, որոնցից 25 մլն դոլարը կտրամադրվի ՀԲ-ի կողմից:

«В сфере строительства дорог у нас есть некоторые возможности, которые смягчат последствия мирового кризиса на экономику Армению», – заявил журналистам министр транспорта и связи Армении Гурген Саркисян на пресс-конференции в субботу. Как было сказано неоднократно, мировой кризис повлиял также на экономику Армении, сказал министр и добавил, что транспорт, строительство дорог и связь составляют часть экономики Армении и, безусловно, кризис не обойдет стороной и эту сферу.
Саркисян сообщил, что в этом направлении имеются договоренности и с рядом международных организаций, которые предполагают крупное финансирование в сфере строительства дорог. «Армения получит первый транш со стороны ВБ в конце апреля и сразу будет начато строительство дорог», – сказал он. Как сообщил Саркисян, процесс переговоров по этому финансированию длился всего лишь 2 месяца, поскольку по просьбе правительства страны ВБ пошел навстречу и ускорил процесс заключения договора.
Министр транспорта и связи проинформировал, что на финансирование строительства сельских дорог протяженностью 100 км планируется выделить $30.4 млн., из которых $25 млн. будет предоставлено со стороны ВБ.