2009 թվականի ապրիլի 1-ից ուժի մեջ կմտնի Հայաստանի հասարակական ծառայությունների կարգավորման հանձնաժողովի կողմից հաստատված գազի սակագների բարձրացումը: «Գազի, որպես էներգակրի, արժեքի բարձրացումը չի կարող չազդել այլ ապրանքների եւ ծառայությունների վրա», – շաբաթ օրը լրագրողներին հայտարարել է Հայաստանի տրանսպորտի եւ կապի նախարար Գուրգեն Սարգսյանը : Սակայն, նախարարի խոսքերով, ամեն ինչ կախված կլինի ծառայությունների ինքնարժեքի վրա օգտագործվող գազի ծավալների ազդեցությունից:
Գուրգեն Սարգսյանը տեղեկացրել է, որ տրամադրվող ծառայությունների գնային բաղադրիչը ուղեւորի փոխադրում իրականացնելու համար փոխադրողների կողմից շահած հայտամրցույթների բաղադրիչն է: «Այդ հայտամրցույթների շրջանակներում որոշակի գին է սահմանվում ուղեւոր փոխադրողների կողմից տրամադրվող ծառայությունների վերաբերյալ», – ասել է նա: Մինչդեռ, շուկայում իրավիճակի փոփոխման դեպքում, ընկերությունները պետք է համապատասխան հայտ ներկայացնեն մրցութային հանձնաժողովին` շահած հայտամրցույթի շուրջ պայմանագրի պայմանների վերանայման համար, ավելացրել է նախարարը: «Սակայն, տվյալ պահին, ընկերություններից ոչ մեկը նման հայտ չի ներկայացրել», – հայտարարել է Սարգսյանը:

28 Март 2009 - 15:41 AMT
С 1 апреля 2009 года вступит в силу утвержденное Комиссией по урегулированию общественных услуг Армении повышение тарифов на газ. «Повышение стоимости газа, как носителя энергии, не может не повлиять на другие товары и услуги», – сказал в субботу журналистам министр транспорта и связи Армении Гурген Саркисян. Однако, по словам главы Минтранспорта, все будет зависеть от влияния объемов используемого газа на себестоимость услуг.
Гурген Саркисян проинформировал, что ценовая составляющая предоставляемых услуг является одним из компонентов выигранных перевозчиками тендеров на осуществление пассажироперевозок. «В рамках этих тендеров устанавливается определенная цена, по которой будут предоставляться услуги со стороны пассажироперевозчиков», – сказал он. В случае же изменения ситуации на рынке, компании должны представить соответствующую заявку в конкурсную комиссию для пересмотра условий договора по выигранному тендеру, добавил министр. «Однако на данный момент ни одна из компаний не представляла подобной заявки», – сказал Саркисян.