Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը Բաքվում տեղական լրատվամիջոցներին հարցազրույցում կրկին խոսել է «Զանգեզուրի միջանցքի» մասին՝ հայտարարելով, որ այն պետք է ընդգրկի ամբողջ Զանգեզուրի շրջանը։
«Այս միջանցքով և երկաթուղի կանցնի, և ավտոմոբիլային ճանապարհ: Ապագայում նախատեսում ենք նաև էլեկտրահաղորդման գծեր անցկացնել դեպի Նախիջևան, քանի որ էլեկտրաէներգիա արտահանելու մեծ ներուժ ունենք»,- ասել է նա, գրում է Interfax.az-ը։
Նա չի բացառել Ադրբեջանից «Զանգեզուրի միջանցքով» դեպի Նախիջևան գազատարներ անցկացնելու հնարավորությունը՝ «մի գիծը՝ Կապանով, մյուսը՝ Մեղրիով, մի գիծը կարող է Սիսիանով անցնել»։
«Ջաբրայիլում նախատեսվում է կառուցել 240 ՄՎտ հզորությամբ արևային էլեկտրակայան։ Խուդաֆերին և Գիզ Ղասալի էլեկտրակայաններում կարող ենք ստանալ 140 ՄՎտ էլեկտրաէներգիա, Քելբաջարում և Լաչինում կա մոտ 10,000 ՄՎտ պոտենցիալ՝ կարող ենք քամու և էներգետիկ հզորություններ ստանալ։ Ուստի, նախատեսել ենք էլեկտրահաղորդման գծեր կառուցել։ Հետագայում, գուցե, այնտեղով նաև գազատարներ անցնեն՝ մի գիծը կարող է անցնել Կապանով, մյուսը` Մեղրիով։ Մեկ գիծ կարող է անցնել Սիսիանով, հետևաբար Զանգեզուրի միջանցքը պետք է ընդգրկի ամբողջ Զանգեզուրի շրջանը»,- ասել է Ալիևը։
Նա հավելել է, որ հայկական կողմը սկզբնական փուլում առարկում էր նույնիսկ «Զանգեզուրի միջանցք» արտահայտության դեմ և ընդհանուր առմամբ՝ միջանցքի դեմ։
«Նույնիսկ այսօր Հայաստանի քաղաքական դաշտում կարծիք կա, որ այդ միջանցքը շահավետ չէ Հայաստանին»,- ասել է նա։

Президент Азербайджана Ильхам Алиев в интервью местным телеканалам вновь затронул тему так называемого «Зангезурского коридора», заявив, что так называемый «Зангезурский коридор» должен охватить весь Зангезурский регион.
«Через этот коридор пройдет и железная и автомобильная дороги. В наших планах есть и прокладка в будущем линий электропередачи в Нахиджеван, поскольку мы обладаем большим потенциалом по экспорту электроэнергии», – сказал Алиев, пишет Interfax.az.
Он не исключил возможности прохождения газопроводов из Азербайджана через т. н. «Зангезурский коридор» в Нахиджеван – «одна линия может пройти через Капан, другая – через Мегри, одна линия может пройти через Сисиан».
«В Джабраиле планируется строительство солнечной электростанции мощностью 240 МВт. На электростанциях Худаферин и Гыз Гасалы мы можем получить 140 МВт электроэнергии. В Кельбаджаре и Лачине есть потенциал около 10 тыс. МВт, мы можем получить ветряные и энергетические мощности. Поэтому мы и запланировали линии электропередачи через «Зангезурский коридор». Затем может быть, оттуда могут пройти и газовые линии. Одна линия может пройти через Капан, другая – через Мегри. Одна линия может пройти через Сисиан. Поэтому «Зангезурский коридор» должен охватить весь Зангезурский регион», – сказал Алиев.
Он отметил, что армянская сторона, как известно, на начальном этапе возражала и против самого выражения «Зангезурский коридор» и в целом против коридора.
«Даже сегодня на политическом пространстве Армении существуют мнения о невыгодности этого коридора для Армении», – добавил Алиев.
Армянские власти неоднократно заявляли, что никакой речи о так называемом «Зангезурском коридоре» быть не может: Армения не согласна спрохождением каких-либо коридоров по ее территории, так как в заявлении от 9 ноября 2020 года нет ничего про коридоры.