30 Մարտ 2009 - 10:59 AMT
Այսօր «ԱրմենՏել» ՓԲԸ-ի`ապրանքանիշը` Beeline գլխավոր տնօրեն Նեյչո Վելիչկովը եւ Հայաստանի ագրարագյուղացիական միավորման նախագահ Հրաչյա Բերբերյանը հուշագիր են ստորագրել ռազմավարական համագործակցության մասին, որով նախատեսվում է կողմերի համագործակցություն տեխնոլոգիական, ծառայությունների եւ սոցիալական ոլորտներում:
«Մեր այսօրվա հանդիպումը չի նահանջում այն դիրքերից, որ մեր ընկերությունը զբաղեցնում է եւ դեռ երկար տարիների կզբաղեցնի, քանի որ մեր ներդրումներն ուղղված են նոր աշխատատեղերի ստեղծմանը, շրջանների ու երկրի զարգացմանը»,-ասել է Վելիչկովը երկուշաբթի տեղի ունեցած մամլո ասուլիսում: Նրա խոսքերով, նոր ծրագիրը հստակ ուղղվածություն ունի ինչպես ժամանակի, այնպես էլ իրագործման ժամկետների առումով:
Ըստ Վելիչկովի, գյուղացիությունը ցանկացած հանրության հենքն է, եւ ընկերության համար մեծ պատիվ է հուշագիր ստորագրել համագործակցության մասին ֆերմերների միության հետ: «Սա նման նախաձեռնությունների սկիզբն է միայն, մենք կզարգանանք երկրի ողջ տարածքում, որտեղ կան ֆերմերների միության անդամներ»,-ասել է նա: Նա նաեւ հավելել է, որ նախատեսվում է մինչեւ ամռան ավարտը տրամադրել ոչ միայն ինտերնետ ծառայություններ, այլ նաեւ շարժական եւ ֆիքսված կապ: «Մենք ջանում ենք առավելապես թափանցել այնտեղ, որտեղ մեզ հաճախորդ է սպասում»,-ասել է նա:
Իր հերթին Հայաստանի ագրարագյուղացիական միավորման նախագահ Հրաչյա Բերբերյանը նշել է, որ համաշխարհային ճգնաժամը հասել է նաեւ գյուղական բնակչին: «Սա լավ քայլ է ճգնաժամի հաղթահարման համար` առաջարկել գյուղական բնակչին այնպիսի կապ, որը կթեթեւացնի նրա առօրյա կյանքն ու կմիացնի ինտերնետին»,-ասել է նա:
Ինչպես հաղորդել է Բերբերյանը, վերջին 10 տարիներին ինտերնետ կապը գյուղեր հասցնելու երկու փորձ է եղել նույնիսկ պետական մակարդակով, սակայն դրանք անհաջող են եղել: «Այժմ իրական հնարավորություն կա մինչ աշնան ավարտը, օգտվելով մատչելի կապից, շփվել գյուղական շրջանների բնակիչների հետ Շիրակից մինչեւ Գորիս ու Սիսիան»,-ասել է նա: Այսօրվա դրությամբ, ըստ նախագահի, գյուղական բնակիչը հնարավորություն կունենա օգտագործել միջազգային կապը իր համար մատչելի գներով:
Բերբերյանը տեղեկացրել է նաեւ, որ գյուղերում կստեղծվեն ինտերնետ ակումբներ, որտեղ կկազմակերպվեն ինտերնետ կապից օգտվելու ուսուցման դասընթացներ:

30 Март 2009 - 10:59 AMT
Сегодня Генеральный директор ЗАО «Армен Тел» – торговый знак Beeline Нейчо Величков и председатель аграрно-крестьянского объединения Грачья Берберян подписали Меморандум о стратегическом сотрудничестве, который предусматривает сотрудничество сторон в технологической, сервисной и социальных областях.
«Сегодняшняя наша встреча никак не отходит от тех позиций, которые наша компания занимает и будет занимать долгие годы вперед, поскольку наши инвестиции направлены на создание новых рабочих мест, на развитие регионов и всей страны в целом», – сказал Нейчо Величков на пресс-конференции в понедельник. По его словам, новая программа имеет четкую направленность как по времени, так и по срокам исполнения.
По мнению Величкова, крестянство – это спина любого общества, и для компании это большая честь подписать Меморандум о стратегическом сотрудничестве с союзом фермеров. «Это только начало таких инициатив, и мы будем развиваться по всей территории страны, где есть члены союза фермеров», – сказал он. Гендиректор также добавил, что планируется к концу лета предоставлять не только интернет-услуги, но и мобильную и фиксированную связь. «Мы стараемся максимально проникнуть туда, где ожидает нас наш клиент», – сказал он.
В свою очередь председатель аграрно-крестьянского объединения Грачья Берберян добавил, что мировой кризис дошел и до сельского жителя. «Это хороший шаг для преодоления финансово- экономического кризиса – предложить сельскому жителю такую связь, которая облегчит его повседневную жизнь и соединит с интернет системой», – сказал он.
Как сообщил Берберян, за последние 10 лет были предприняты две попытки довести интернет-связь до сельских поселений даже на государственном уровне, но они не увенчались успехом. «Сейчас же есть реальная возможность до конца осени для любого сельского жителя, используя доступную связь, общатся с жителями сельских местностей от Ширака до Гориса и Сисиана», – сказал он. На сегодняшний день, по мнению председателя, сельский житель будет иметь возможность использовать международную связь по доступным для него ценам.
Берберян проинформировал, что в селах будут созданы интернет-клубы, в которых будут организованы курсы по обучению использования интернет-связи.