30 Մարտ 2009 - 12:51 AMT
«Star» սուպերմարկետների ցանցը փակման շեմին է կանգնած մթերքի մատակարարողների առջեւ ունեցած պարտքերի պատճառով: Այդ մասին PanARMENIAN.Net-ի թղթակցին հայտնել է տեղեկացված աղբյուրը: Նրա խոսքով, ինքը` ընկերության ֆինանսական կառավարման համակարգը եւ մատակարարողների հետ աշխատանքը հաշվարկված էր աճի բարձր տեմպերի համար, ինչը ճգնաժամային իրադրության պայմաններում չհաջողվեց ապահովել` անգամ հաշվի չառնելով վարած գնային քաղաքականությունը: Վերջին հանգամանքը բերեց մատակարարողների առջեւ պարտքերի մեծ ծավալի կուտակմանը, եւ մատակարարողների մեծ մասը մտադիր է հրաժարվել «Star»-ին մատակարարումներ կատարելուց: «Ավելին, կոշտ պայմանագրային պայմանները, որոնք առաջարկում է ցանցի ղեկավարությունը մատակարարողներին, զգալիորեն բարդացնում է մատակարարման գործում նոր գործընկերների ձեռքբերումը: Այդպիսով, շուտով «Star»-ն, առահասարակ, առանց մատակարարողների կմնա»,- հավատացնում է աղբյուրը:
Դրա հետ մեկտեղ, «Star» սուպերմարկետների ցանցում այդ տեղեկատվությունը չհերքեցին, բայց ընդգծեցին, որ տեղեկատվությունը չափազանցված է: «Վճարումների հետ կապված խնդիրը կլուծվի մոտակա 10-15 օրերի ընթացքում, իսկ որեւէ բաժնի փակման մասին խոսք անգամ լինել չի կարող»,- հաղորդել է «Star» սուպերմարկետների ցանցի գործադիր տնօրեն Վահան Քերոբյանը: Ինչպես հաղորդել է Քերոբյանը, պարտքի ուշացումը կազմել է 38-45 օր, բայց դա ոչ մի կերպ չի անդրադառնա ընկերության արտադրողականության վրա, քանի որ դա նորմալ երեւույթ է: Համեմատության համար նա ասել է, որ Արեւմտյան երկրներում պարտքի ուշացումը կարող է կազմե լ 90 օր: «Մեր ուշացումը պարտատերերի առջեւ ուղղակիորեն համարժեք է մեր գնումներին. որքան շատ ենք գնում, այնքան շատ ենք վճարում»,- ասել է նա: Նրա խոսքով, վերակառուցման եւ զարգացման Եվրոպական բանկի ու տեղական բանկերի հետ բանակցություններ են ընթանում ֆակտորինգային ծառայությունների հատկացման շուրջ, որոնք թույլ կտան մատակարարողների հետ հաշիվները փակել անմիջապես եւ ինքնարժեքով:

Сеть супермаркетов «Star» стоит на пороге закрытия по причине задолженности перед поставщиками продукции. Об этом корреспонденту PanARMENIAN.Net сообщил информированный источник. По его словам, сама система финансового управления компанией и работы с поставщиками была рассчитана на высокие темпы роста, что ввиду кризисной ситуации не удалось обеспечить, даже невзирая на проводимую ценовую политику. Последнее обстоятельство привело к накоплению большого объема задолженностей перед поставщиками, большинство которых намерены отказаться от поставок «Star». «Более того, жесткие договорные условия, который предлагает руководство сети поставщикам, значительно осложняют приобретение новых партнеров по поставкам. Таким образом, вскоре «Star» и вовсе останется без поставщиков», – уверяет источник.
Между тем, в самой сети супермаркетов «Star» информацию о задолженности поставщиками не опровергли, однако подчеркнули, что информация слишком преувеличена. «Проблема с выплатами будет решена в ближайшие 10-15 дней, а речи о закрытии какого-либо отделения не может и быть», – сообщил исполнительный директор сети супермаркетов «Star» Ваган Керобян. Как сообщил Керобян, задолженность составила 38-45 дней, но это никак не отразится на прибыльности компании, поскольку это нормальное явление. В качестве сравнения он сказал, что в Западных странах задолженность может составлять 90 дней. «Наша задолженность перед поставщиками прямо пропорциональна нашим закупкам, чем больше мы закупаем, тем больше платим», – сказал он. По его словам, ведутся переговоры с Европейским банком реконструкции и развития и местными банками о предоставлении факторинговых услуг, которые позволят расплатиться с поставщиками незамедлительно с некоторым дисконтом.