30 Մարտ 2009 - 13:45 AMT
«Հազիվ թե աշխարհում կա մի կազմակերպություն, որի վրա չի անդրադարձել համաշխարհային ճգնաժամը»,-ասել է «ԱրեմնՏել» ՓԲԸ-ի գլխավոր տնօրեն Նեյչո Վելիչկովը երկուշաբթի կայացած մամլո ասուլիսում: Նրա խոսքերով, ընկերությունը հպարտանում է նրանով, որ ամուր դիրքերի վրա է ոչ միայն Հայաստանի տարածքում, այլ նաեւ ողջ աշխարհում, սակայն, դա առիթ չէ նախանշված ծրագրերից հրաժարվելու համար: Այդ կապակցությամբ Վելիչկովը նշել է նաեւ, որ սա հենց այն պահն է, երբ յուրաքանչյուր խոշոր ընկերություն կարող է ցույց տալ, թե ինչի է ունակ ոչ թե խոսքով, այլ գործով: Ըստ Վելիչկովի, ստեղծված իրավիճակը ճգնաժամ անվանելն ուղղակի ընդհանրություն կլինի: «Ճգնաժամը ընդամենը արտադրության ծավալների նվազում է եւ դուրս գալ այս իրավիճակից շատ ավելի բարդ կլինի եւ տեւական ժամանակ կպահանջի, քան շատերը կանխատեսում են»,-ասել է նա:
Ինչպես հաղորդել է Վելիչկովը, ընկերությունը զարգացման շատ հստակ ծրագիր ունի, իսկ ինչ վերաբերում է աշխատատեղերի կրճատմանը, ապա այստեղ ոչ մի փոփոխություւն չի լինի: «Այս տարի հիմնականում նախատեսվում է վերակազմակերպել ներքին գործողությունները»,-ասել է նա: Գլխավոր տնօրենը պարզաբանել է, որ վերջին 2 տարում իրականացվել են զգալի շինարարական աշխատանքներ եւ ներդրումները կապի զարգացման ոլորտում կազմել են շուրջ 200 մլն դոլար, ուստի ընկերությունն արդեն իսկ պատրաստ է դիմակայել համաշխարհային ճգնաժամի հետեւանքներին: «Մենք, հավանաբար, միակ օպերատորն ենք, որը պատրաստ է դիմագրավել համաշխարհային ճգնաժամին եւ աշխատաել առանց ընդհատումների»,-ասել է նա:
Ինչ վերաբերում է տրամադրվող ծառայությունների դիմաց սակագների բարձրացմանն, ապա, ըստ Վելիչկովի, ընկերություը հիմնավորապես է պատրաստվել դիմակայելու համաշխարհային ճգնաժամին եւ մտադիր չէ առաջիկայում փոխել սակագները տրամադրվող ծառայությունների դիմաց: «Սակայն, եթե իրավիճակը կտրուկ վատթարանա, մենք ստիպված կլինենք վերանայել մեր գնագոյացման քաղաքականությունը»,-հավելել է գլխավոր տնօրենը:
«ԱրմենՏել» ՓԲԸ-ն (ապրանքանիշը` Beeline) «Վիմպելկոմ» ընկերությունների խմբի դուստր ձեռնարկությունն է, որի կազմում են կապի օպերատորներ, ձայնային կապի եւ անլար ու ֆիքսված կապի տեխնոլոգիաների լայն սպեկտրի հիման վրա տվյալների փոխանցման ծառանություններ տրամադրող, ինչպես նաեւ Ինտերնետ լայնածավալ կապի ապահովման ընկերությունները:

«Вряд ли в мире есть организации, которую не затронул мировой кризис», – сказал Генеральный директор ЗАО «АрменТел» (торговый знак Beeline) Нейчо Величков на пресс-конференции в понедельник. По его словам, компания гордится тем, что занимает крепкие позиции не только на территории Армении, но и во всем мире, однако финансовый кризис – это не повод отказываться от намеченных программ. В связи с этим Величков также добавил, что это тот самый момент, когда каждая крупная компания может показать, на что она способна не только на словах, но и на деле. По мнению Величкова, называть сложившуюся ситуацию кризисом – это чересчур общее слово. «Кризис – это всего лишь снижение объемов производства и выйти из этой ситуации будет намного сложнее и займет более длительные сроки, чем прогнозируют многие», – сказал он.
Как сообщил Величков, у компании есть очень четкая программа развития, что же касается сокращения рабочих мест, то здесь не будет никаких изменений. «В этом году в основном планируется осуществить реорганизацию внутренних действий», – сказал он. Гендиректор пояснил, что за последние 2 года были осуществлены значительные строительные работы, и инвестиции в развитие связи составили более 200 млн. долларов, поэтому компания уже готова противостоять последствиям мирового кризиса. «Мы, может быть, единственный оператор, который готов противостоять мировому кризису и работать без перебоев», – сказал он.
Что же касается повышения тарифов на предоставляемые услуги, то, по словам Нейчо Величкова, компания основательно подготовилась к противостоянию последствий мирового кризиса и не планирует изменения тарифов на предоставляемые услуги в ближайшее время. «Однако, если сложившаяся ситуация резко ухудшится , то мы вынуждены будем пересмотреть свою ценовую политику», – добавил гендиректор.
ЗАО «АрменТел» (торговая марка Beeline) является дочерним предприятием группы компаний «ВымпелКом», в которую входят операторы связи, предоставляющие услуги голосовой связи и передачи данных на основе широкого спектра технологий беспроводной и фиксированной связи, а также широкополосного доступа в Интернет.