Մարտի 26-ին Մոսկվայում կայացած ՌԴ Դաշնային ժողովի եւ ՀՀ Ազգային ժողովի համագործակցության Միջխորհրդարանական հանձնաժողովի նիստում «Հարավկովկասյան երկաթուղի» ՓԲԸ գլխավոր տնօրեն Շեւքեթ Շայդուլլինը ելույթ ունեցավ առաջարկով` ստեղծել Հանձնաժողովին կից Հայկական երկաթուղին «Հարավկովկասյան երկաթուղի» ՓԲԸ կառավարմանը հանձնելու մասին Կոնցեսիոն պայմանագրի հարցերի կարգավորման հատուկ խումբ:
Զեկուցելով Ընկերության գործունեության արդյունքները, ինչպես նաեւ անդրադառնալով առաջիկա պլաններին` Շեւքեթ Շայդուլլինը նշեց. «Մենք հանդիսանում ենք ոչ միայն ներդրումներ իրականացնող Ընկերություն. մեր առաքելությունը հետեւյալն է` դառնալ համազգային ընկերություն, բարձրացնել երկարաժամկետ արդյունավետությունը եւ ֆինանսական կայունությունը, կատարելագործել ծառայությունների որակը, ավելացնել տրանսպորտի արտադրության հզորությունը, ինտեգրվել եվրոպա-ասիական տրանսպորտալոգիստական համակարգում: Ունենալով այդպիսի առաքելություն` մեզ անհրաժեշտ է համագործակցել պետական մարմինների հետ, որի համար էլ առաջարկում եմ Միջխորհրդարանական հանձնաժողովին ստեղծել Կոնցեսիոն պայմանագրի կատարման վերահսկողության խումբ»:
Շեւքեթ Շայդուլլինը ծանոթացրեց խորհրդարանականներին Կոնցեսիոն պայմանագրի հիմնական դրույթների հետ` կապված նրա ներդրումային ծրագրի, սակագնային քաղաքականության, ենթակառուցվածքների ու շարժակազմի վերականգնման հետ:
«Հարավկովկասյան երկաթուղի» ՓԲԸ գլխավոր տնօրենը ներկայացրեց 2008-2012թթ. Ընկերության ֆինանսական մոդելը, 2008-2009թթ. եկամուտների եւ ծախսերի բյուջեն, 2009թ. ծրագրված հիմնական ֆոնդերի ներառումը եւ այլն:
Իրենց հերթին, Միջխորհրդարանական հանձնաժողովի ներկայացուցիչները` Նիկոլայ Ռիժկովի եւ Արամ Սաֆարյանի գլխավորությամբ հայտնեցին իրենց պատրաստակամությունը` աջակցելու Կոնցեսիոն պայմանագրի իրականացման գործին ինչպես Կոնցեսիոների, այնպես էլ Կոնցեդենտի կողմից:
«Հարավկովկասյան երկաթուղի» ՓԲԸ «Ռուսական երկաթուղիներ» ԲԲԸ-ի 100 % դուստր ընկերությունն է: «Հայկական երկաթուղի» ՓԲԸ կոնցեսիոն կառավարման է հանձնվել «ՀԿԵ» ՓԲԸ` համաձայն Կոնցեսիոն պայմանագրի, որը կնքվել է 2008 թ. փետրվարի 13-ին: Կոնցեսիոն կառավարման ժամկետը կազմում է 30 տարի` 20 տարի հետաձգման իրավունքով:

30 Март 2009 - 15:26 AMT
На состоявшемся 26 марта в Москве заседании Межпарламентской комиссии по сотрудничеству Федерального собрания России и Национального собрания Армении генеральный директор ЗАО “ЮКЖД” Шевкет Шайдуллин выступил с предложением создать при Комиссии специальную группу по вопросам выполнения Концессионного договора о передаче Армянской железной дороги в концессионное управление ЗАО “ЮКЖД”. Об этом сообщает пресс-служба “ЮКЖД”.
Согласно сообщению, выступая с докладом об итогах деятельности компании, Шевкет Шайдуллин отметил, что “ЮКЖД”позиционирует себя не просто как компания, осуществляющая инвестиции, но и ставит перед собой задачу повышения долгосрочной эффективности и финансовой устойчивости, увеличения мощности транспортного производства, интегрированность в европейско-азиатскую транспортно-логистическую систему. В связи с этим он отметил, что необходимо установить сотрудничество с государственными органами и создать создать группу по контролю за выполнением Концессионного договора.
Шевкет Шайдуллин ознакомил парламентариев с основными положениями Концессионного договора, связанными с инвестпрограммой компании, ее тарифной политикой, восстановлением инфраструктуры и подвижного состава.
Генеральный директор ЗАО “ЮКЖД” представил финансовую модель компании на период 2008-2012 гг., бюджет доходов и расходов на 2008-2009 гг., планируемый ввод основных фондов в 2009 г. и пр.
В свою очередь, представители Межпарламентской комиссии во главе с Николаем Рыжковым и Арамом Сафаряном выразили свою готовность оказать содействие в деле реализации Концессионного договора как со стороны Концессионера, так и Концедента.
ЗАО “Южно-Кавказская железная дорога” является 100% дочерней компанией ОАО “Российские железные дороги”. ЗАО “Армянская железная дорога” была передана в концессионное управление ЗАО “ЮКЖД”, согласно Концессионному договору, подписанному 13 февраля 2008 г. Срок концессионного управления составляет 30 лет с правом пролонгации еще на 20 лет.