4 Փետրվար 2022 - 08:39 AMT
ԱՄՆ-ն մեղադրել է ՌԴ-ին ֆեյք տեսագրություն պատրաստելու մեջ՝ օգտագործելու որպես Ուկրաինա ներխուժման պատրվակ
ԱՄՆ Պետքարտուղարությունը հայտարարել է, որ Ռուսաստանը ֆեյք տեսագրություն է պատրաստել որպես Ուկրաինա ներխուժման պատրվակ օգտագործելու համար։ Այդ մասին հայտարարել է Պետքարտուղարության մամուլի քարտուղար Նեդ Փրայսը։
Ըստ The New York Times-ի, հետախուզական տվյալները վկայում են, որ Ռուսաստանը մտադիր է բեմականացնել և տեսագրել, թե ինչպես են ուկրաինացի զինվորականներն իբր հարձակվում ՌԴ տարածքի կամ Ուկրաինայի արևելքի ռուսալեզու բնակչության վրա։ Նշվում է, որ տեսագրության մեջ դերասանները ներկայացվելու են որպես մահացած մարդիկ, լինելու են պայթյունների հետևանքների տեսարաններ, կեղծ ուկրաինական ռազմատեխնիկա և թուրքական անօդաչուներ։ Թե ով է կանգնած տեսագրության հետևում, հայտնի չէ, սակայն, ըստ NYT-ի, ՌԴ հետախուզությունն է ներգրավված, գրում է Meduza-ն։
Պարբերականի աղբյուրների համաձայն, ՌԴ-ն մտադիր էր օգտագործել տեսանյութը Ուկրաինային ռուսալեզու բնակչության ցեղասպանության մեջ մեղադրելու և այդ երկիր ներխուժումն արդարացնելու համար։ «Այդ տեսանյութը, եթե այն հրապարակվի, կարող է Պուտինի համար անհրաժեշտ կայծը լինել՝ Ուկրաինայի դեմ ռազմական գործողություններ սկսելու և արդարացնելու համար»,-ասել է Սպիտակ տան ներկայացուցիչը, որին մեջբերում է Reuters-ը։
ՌԴ նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը, մեկնաբանելով ԱՄՆ իշխանությունների հայտարարությունը, ասել է, որ ԱՄՆ-ն առաջին անգամը չէ, որ խոսում է Ուկրաինա ներխուժելու ՌԴ մտադրությունների մասին, սակայն, դրան ոչինչ չի հաջորդել։
«Սա առաջին խոստումը չէ։ Նախկինում էլ են դրանք բարձրաձայնվել, բայց այդպես էլ ոչինչ չի եղել»,-ասել է Կրեմլի ներկայացուցիչը։
2021-ի աշնանից ռուսական զորքերի կուտակումներ են արձանագրվում Ուկրաինայի հետ սահմանին, ինչի պատճառով Արևմուտքը մտավախություն ունի, որ ՌԴ-ն կարող է ներխուժել Ուկրաինա։ Մոսկվան դա հերքում է։ ԱՄՆ-ն սպառնում է պատժամիջոցներ սահմանել ՌԴ դեմ, եթե դա տեղի ունենա։

4 Февраль 2022 - 07:57 AMT
США обвинили РФ в подготовке фейкового видео для использования в качестве предлога для вторжения в Украину
Государственный департамент США заявил, что Россия подготовила сфабрикованную видеозапись для того, чтобы использовать ее в качестве возможного предлога для вторжения в Украину. Об этом сообщил глава пресс-службы Госдепа Нед Прайс.
Как сообщает The New York Times, по данным разведки, Россия собирается инсценировать и снять на видео то, как украинские военные якобы нападают на российскую территорию или на русскоязычное население на востоке Украины. В записи хотят показать актеров, изображающих мертвых людей, а также последствия взрывов, поддельную украинскую военную технику и турецкие беспилотники. Кто именно стоит за созданием видео, неизвестно, но источники NYT говорят, что в это «тесно вовлечена» российская разведка, пишет Meduza.
Источники издания говорят, что Россия собиралась использовать это видео, чтобы обвинить Украину в геноциде русскоязычного населения, а также оправдать вторжение в эту страну. «Это видео, если оно будет обнародовано, может дать (президенту России Владимиру) Путину искру, необходимую ему для начала и оправдания военных действий против Украины», – сказал неназванный представитель Белого дома, чьи слова приводит Reuters.
Пресс-секретарь президента РФ Дмитрий Песков, комментируя заявление американских властей, сказал, что США не впервые говорят о планах вторжения России в Украину, но за этим ничего не следовало. «Это не первое подобное обещание. Ранее похожее тоже озвучивались. Но так ничего и не выходило», – сказал представитель Кремля.
С осени 2021 года Россия наращивает группировку войск у границ Украины, из-за чего западные страны опасаются, что Россия начнет вторжение (Москва это отрицает). США угрожают ввести санкции в отношении России в случае вторжения.