4 Փետրվար 2022 - 07:56 AMT
Թուրքիան վավերացրել է Ադրբեջանի հետ ռազմական գործակցության մասին այսպես կոչված «Շուշիի հռչակագիրը»։ Կողմ է եղել 266 պատգամավոր, գրում է ՌԻԱ Նովոստին։
Արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովում քննարկման ներկայացված «Շուշիի հռչակագիրը», խորհրդարանի խոսնակ Մուստաֆա Շենթոփի ստորագրությամբ, բարձր էր գնահատվել և ներկայացվել էր խորհրդարանի քննարկմանը որպես «պատմականորեն կարևոր փաստաթուղթ։
Ավելի վաղ Ադրբեջանի խորհրդարանը՝ Միլի մեջլիսն էր հաստատել «Շուշիի հռչակագիրը»:
2021-ի հունիսին Թուրքիայի և Ադրբեջանի նախագահներ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի և Իլհամ Ալիևի ստորագրած «Շուշիի հռչակագրում» մասնավորապես ասվում է, որ երկու երկրները համատեղ են գործելու երորդ պետության կողմից ագրեսիայի կամ սպառնալիքի դեպքում։ Նաև ասվում է, որ կողմերը կշարունակեն համատեղ ջանքերն՝ «ուղղված երկու եղբայրական պետությունների զինված ուժերի արդիականացմանը»։

Парламент Турции ратифицировал так называемую «Шушинскую декларацию» о военном сотрудничестве с Азербайджаном, пишет РИА Новости.
Ранее Милли Меджлис (парламент Азербайджана) утвердил «Шушинскую декларацию» о союзнических отношениях с Турцией.
Внесенная ранее на обсуждение в комиссии по иностранным делам за подписью спикера парламента Мустафы Шентопа «Шушинская декларация» была высоко оценена комиссией по внешним связям и передана для обсуждения в парламенте в качестве «исторически важного документа». За принятие документа проголосовали 266 депутатов.
В тексте «Шушинской декларации», подписанной президентами Турции и Азербайджана Реджепом Тайипом Эрдоганом и Ильхамом Алиевым 15 июня 2021 года, в частности, отмечается, что обе страны будут действовать совместно в случае угрозы или агрессии со стороны третьего государства. Также в декларации отмечено, что «стороны продолжат совместные усилия по модернизации вооруженных сил двух братских стран в соответствии с современными требованиями».