5 Փետրվար 2022 - 07:00 AMT
Եվրամիությունը 2 մլրդ եվրո ֆինանսական օգնություն կհատկացնի Ադրբեջանին՝ տնտեսական ներդրումների ծրագրի շրջանակում։ Այդ մասին հայտարարել է ընդլայնման և հարևանության քաղաքականության գծով եվրահանձնակատար Օլիվեր Վարհեյին Ադրբեջանի ԱԳ նախարար Ջեյհուն Բայրամովի հետ հանդիպմանը, հայտնում է Ադրբեջանի ԱՄՆ մամուլի ծառայությունը։
«Եվրահանձնակատարը նշել է, որ տնտեսական ներդրումների ծրագրի շրջանակում Ադրբեջանին 2 մլրդ եվրո է հատկացվել և այժմ քննարկվում է կոնկրետ նախագծերի իրականացման հարցը»,- ասվում է հաղորդագրության մեջ, գրում է Interfax.az-ը։
Վարհեյին ընդգծել է, որ ԵՄ-ն պատրաստ է մասնակցել Ադրբեջանի հսկողության տակ անցած տարածքներում «իրականացվող վերականգնողական աշխատանքներին»։
Կողմերը նաև քննարկել են տարածաշրջանային անվտանգության, էներգետիկ գործընկերության, տնտեսական կապերի, տրանսպորտի և կոմունիկացիաների հարցում գործակցության խնդիրներ։

Евросоюз выделил Азербайджану пакет финансовой помощи в размере €2 млрд в рамках плана экономических инвестиций. Об этом заявил 4 февраля еврокомиссар по вопросам расширения и политики соседства Оливер Варгейи на встрече с министром иностранных дел республики Джейхуном Байрамовым, сообщила пресс-служба азербайджанского внешнеполитического ведомства.
«Еврокомиссар отметил, что в рамках плана экономических инвестиций Азербайджану выделен финансовый пакет на €2 млрд и в настоящее время рассматривается реализация конкретных проектов», – говорится в сообщении, пишет ТАСС.
Варгейи подчеркнул, что ЕС готов принять участие в проводимых Азербайджаном восстановительных работах в Нагорном Карабахе.
«Стороны также обменялись мнениями по вопросам региональной безопасности, энергетического партнерства, экономических связей, сотрудничества в области транспорта и коммуникаций», – сообщили в МИД Азербайджана.