ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենը հրամանագիր է ստորագրել պատժամիջոցների մասին ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի կողմից ինքնահռչակ Դոնեցկի Ժողովրդական Հանրապետության և Լուգանսկի Ժողովրդական Հանրապետության անկախությունը ճանաչելու մասին փաստաթուղթը ստորագրելուց հետո։
Բայդենի հրամանագրով ԱՄՆ քաղաքացիներին արգելվում է առևտուր անել և ֆինանսավորել ինքնահռչակ հանրապետություններին։
Պատժամիջոցներով ամերիկացիներին արգելվում է նաև ներդրումներ անել ԴԺՀ-ում և ԼԺՀ-ում, ԱՄՆ ապրանքներ, տեխնոլոգիաներ կամ ծառայություններ ներկրել այդ տարածաշրջաններ, ինչպես այդ շրջաններից՝ ԱՄՆ արտահանել։ ԱՄՆ-ն նաև կարգելափակի ԴԺՀ-ում և ԼԺՀ-ում աշխատող մարդկանց գույքն ու բաժնեմասները, որոնք ղեկավարներ են, պաշտոնյաներ կամ գործադիր տնօրեններ, գրում է «Վեդոմոստին»։
Փաստաթղթում նշվում է, որ ՌԴ կողմից ԴԺՀ-ի և ԼԺՀ-ի ճանաչումը հակասում է Մինսկի համաձայնություններով ՌԴ պարտավորություններին և էլ ավելի է «սպառնում Ուկրաինայի ինքնիշխանությանն ու տարածքային ամբողջականությանը, և, դրանով իսկ, արտակարգ սպառնալիք է հանդիսանում ԱՄՆ ազգային անվտանգությանն ու արտաքին քաղաքականությանը»։
ՄԱԿ-ում ԱՄՆ մշտական ներկայացուցիչ Լինդա Թոմաս-Գրինֆիլդն Անվտանգության խորհրդի արտահերթ նիստում խստորեն դատապարտել է Դոնբասի տարածք ՌԴ զորքեր ուղարկելու Կրեմլի որոշումը, գրում է Deutsche Welle-ն։
Նա նաև հայտարարել է, որ ոչ ԱՄՆ-ն, ոչ նրա դաշնակիցները մտադիր չեն միջուկային զենք տեղակայել Ուկրաինայի տարածքում։
Մինչդեռ Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկին փետրվարի լույս 22-ի գիշերն իր ուղերձում հայտարարել է, որ անկախ ՌԴ պնդումներից, Ուկրաինայի միջազգայնորեն ճանաչված սահմաններն անփոփոխ կմնան և որ ՌԴ կողմից «այսպես կոչված ԴԺՀ և ԼԺՀ անկախության ճանաչումը չի վախեցրել ուկրաինացիներին»։
Փետրվարի 21-ի երեկոյան ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը հրամանագրեր է ստորագրել ԴԺՀ և ԼԺՀ անկախության ճանաչման մասին։ Նա հանձնարարել է ՌԴ պաշտպանության նախարարությանը՝ ապահովել խաղաղության պահպանումն այդ շրջաններում, իսկ ԱԳՆ-ին՝ դիվանագիտական հարաբերություններ հաստատել հանրապետությունների հետ և բանակցել բարեկամության պայմանագրեր կնքելու շուրջ։
ԴԺՀ-ն և ԼԺՀ-ն անկախության մասին հայտարարել էին դեռևս 2014-ին, երբ Ուկրաինայի Դոնեցկի և Լուգանսկի շրջաններում զինված հակամարտություն սկսվեց։ Ավելի ուշ հանրապետությունները Ուկրաինայից անկախանալու վերաբերյալ հանրաքվեներ են անցկացրել, որոնց արդյունքները Ուկրաինան, ԱՄՆ-ն Եվրոպայի և մի շարք այլ երկրներ չեն ընդունել։

22 Февраль 2022 - 09:39 AMT
Президент США Джо Байден подписал указ о введении санкций после того, как президент России Владимир Путин подписал документ о признании независимости самопровозглашенных Донецкой Народной Республики и Луганской Народной Республики. Указ Байдена опубликован на сайте Белого дома.
В указе запрещается гражданам США инвестировать в ДНР и ЛНР, импортировать в США любые товары, услуги или технологии из этих регионов, экспортировать из США товары, услуги или технологии и т. д. Также США заблокируют все имущество и доли в имуществе людей, которые работают в ДНР и ЛНР, являются руководителями, должностными лицами, исполнительными директорами или входят в совет директоров компаний, которые работают в Донбассе, и т. д., пишут «Ведомости».
В документе отмечается, что признание Россией ДНР и ЛНР противоречит ее обязательствам по минским соглашениям и «еще больше угрожает миру, стабильности, суверенитету и территориальной целостности Украины, и, таким образом, представляет собой необычную и чрезвычайную угрозу национальной безопасности и внешней политике Соединенных Штатов».
Постоянный представитель США при ООН Линда Томас-Гринфилд в ходе экстренного заседания Совета Безопасности резко осудила распоряжение Кремля отправить войска РФ на территории под контролем пророссийских сепаратистов. Действия Владимира Путина являются «основанием для попытки России создать предлог для дальнейшего вторжения в Украину», заявила она. Президент РФ «разорвал Минские соглашения в клочья», добавила Томас-Гринфилд, пишет Deutsche Welle.
Ни Соединенные Штаты, ни их союзники не намерены поставлять ядерное оружие Украине, указала постпред США при ООН.
Президент Украины Владимир Зеленский заявил, что ждет четких и действенных шагов поддержки от партнеров Киева. По его словам, признание Москвой ДНР и ЛНР, а также связанные с этим действия означают нарушение Россией суверенитета и территориальной целостности Украины. «Вся ответственность за последствия в связи с упомянутыми решениями возлагается на Россию», – заявил Зеленский в видеообращении.
Вечером 21 февраля Путин подписал указы о признании независимости ДНР и ЛНР. Он поручил МИД РФ установить дипотношения с республиками и провести переговоры для подготовки договора о дружбе. Также Путин поручил Минобороны РФ обеспечить до заключения такого договора поддержание мира с помощью военных.
ДНР и ЛНР объявили о своей независимости весной 2014 года, когда на территориях Донецкой и Луганской областей Украины начался вооруженный конфликт. Позже самопровозглашенные республики провели референдумы о независимости от Украины. США, страны Европы и ряд других государств не признали результаты голосования.