1 Ապրիլ 2009 - 09:40 AMT
«Հարավկովկասյան երկաթուղի» ՓԲԸ կողմից վրացական երկաթուղու հետ համատեղ անցկացված աշխատանքների արդյունքում ապրիլի 1-ից 2009թ. Կարմիր Բլուր-Փոթի-Կարմիր Բլուր հաղորդակցությունում բարձված 20ft բեռնարկղների փոխադրման հաշվարկը կկատարվի թափանցիկ սակագնային դրույքով` 1 կոնտ-կմ համար 0,48 շվեց. ֆրանկ (~ 300 ԱՄՆ դոլլար) ինչպես Հայաստանի, այնպես էլ Վրաստանի տարածքում: Այդ մասին հաղորդում է ընկերության մամլո ծառայությունը:
Հաղորդագրության համաձայն, որոշումն ընդունվել է արտահանման-ներկրման հաղորդակցությունում բեռնային հոսքի ներգրավման նպատակով` այդ թվում այլընտրանքային տրանսպորտից:
Հարավկովկասյան երկաթուղիե ՓԲԸ Ֆիրմային տրանսպորտային սպասարկման ճանապարհային կենտրոնի պետ Իլյա Կելպերիսը նշել է, որ սակագների իջեցումը թույլ կտա ավելացնել բեռնարկղային փոխադրումների ծավալները – կստեղծի կայուն հիմք` հարակից ճանապարհների հետ թափանցիկ աշխատանքների հետագա զարգացման համար: Սակագների իջեցումը նա- թույլ կտա ապահովել երկաթուղային բաղադրամասով թափանցիկությունը փոխադրման արժեքում` տրանսպորտային մի քանի միջոցների կիրառման ժամանակ, ավելացրել է նա:
«Հարավկովկասյան երկաթուղի» ՓԲԸ «Ռուսական երկաթուղիներ» ԲԲԸ-ի 100 % դուստր ընկերությունն է: «Հայկական երկաթուղի» ՓԲԸ կոնցեսիոն կառավարման է հանձնվել «ՀԿԵ» ՓԲԸ` համաձայն Կոնցեսիոն պայմանագրի, որը կնքվել է 2008 թ. փետրվարի 13-ին: Կոնցեսիոն կառավարման ժամկետը կազմում է 30 տարի` 20 տարի հետաձգման իրավունքով:

1 Апрель 2009 - 09:40 AMT
В результате проводимой ЗАО «Южно-Кавказская железная дорога» работы совместно с Грузинской железной дорогой с 1 апреля 2009 года расчет за перевозку груженых 20ft-контейнеров в сообщении Кармир Блур – Поти – Кармир Блур будет производиться по сквозной тарифной ставке 0.48 шв. франка (~ 300 долл.США) за 1 конт-км как по территории Армении, так и по территории Грузии. Об этом сообщает пресс – служба компании.
Согласно сообщению, решение было принято с целью привлечения грузопотока в экспортно-импортном сообщении в том числе с альтернативных железнодорожному видов транспорта. Начальник Дорожного центра фирменного транспортного обслуживания ЗАО “ЮКЖД” Илья Кельперис отметил, что снижение тарифов позволит увеличить объемы перевозок контейнеров железнодорожным транспортом и создаст устойчивую платформу для дальнейшего развития сквозных технологий работы с сопредельными дорогами.
ЗАО “Южно-Кавказская железная дорога” является 100% дочерней компанией ОАО “Российские железные дороги”. ЗАО “Армянская железная дорога” была передана в концессионное управление ЗАО “ЮКЖД”, согласно Концессионному договору, подписанному 13 февраля 2008 г. Срок концессионного управления составляет 30 лет с правом пролонгации еще на 20 лет.