25 Փետրվար 2022 - 07:05 AMT
2020 թվականին փոխադարձ առևտրի նվազման ֆոնին Հայաստանի տնտեսությունն ապահովել է ԵԱՏՄ երկրների հետ փոխադարձ առևտրի ծավալների զգալի աճ՝ 2021-ին առևտրաշրջանառությունն աճել է 20.6%-ով և կազմել 2.7 մլրդ դոլար։ Այդ մասին Եվրասիական միջկառավարական խորհրդի ընդլայնված կազմով նիստում հայտարարել է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
«Դեպի ԵԱՏՄ արտահանման մատակարարումների ծավալն աճել է 25․2%-ով, մինչդեռ փոխադարձ առևտրում արտահանման աճի տեմպերն ավելի բարձր են, քան դեպի երրորդ երկրներ հայկական արտադրանքի արտահանման աճի տեմպերը։ Աճ են ապահովել թարմ և վերամշակված գյուղմթերքները՝ ալկոհոլային և ոչ ալկոհոլային խմիչքների, տեքստիլի և կոշկեղենի արդյունաբերական արտադրանքները և այլն»,- նշել է Փաշինյանը, տեղեկացնում է Sputnik Արմենիան։
Արտահանման ծավալների աճին զուգահեռ աճել են նաև միության երկրներից Հայաստան ներմուծման ցուցանիշները։ Ըստ ծագման երկրի` ներմուծումն աճել է18․5%-ով։
«Հուսով ենք, որ այս տարի համագործակցությունը ոչ պակաս արդյունավետ կլինի, այդ թվում՝ միության ինտեգրման հիմնական ոլորտներում առաջընթացի և նոր նախաձեռնությունների իրականացման միջոցով։ Չափազանցություն չի լինի, եթե նշեմ, որ նման արդյունքները հնարավոր են դարձել նաև կառավարությունների և միության մարմինների համակարգված ջանքերի շնորհիվ»,–ասել է նա։
Նա ընդգծել է, որ այս փուլում չափազանց կարևոր է պահպանել տեմպը և շարունակել մշակել տնտեսական մարտահրավերներին համատեղ արձագանքելու մեխանիզմներ։
ՀՀ վարչապետը վերահաստատել է իր պատրաստակամությունը համատեղ ծրագրերի և նախագծերի իրականացման շրջանակներում դիտորդ երկրների հետ զարգացնելու համագործակցությունը, այդ թվում՝ միության շրջանակներում անհատական նախաձեռնությունների առումով։
Եվրասիական միջկառավարական խորհրդի հերթական նիստն անցկացվում է Ղազախստանի մայրաքաղաք Նուր-Սուլթանում:

25 Февраль 2022 - 09:18 AMT
Между странами Евразийского экономического союза в 2021 году удалось зафиксировать позитивные итоги и тенденции взаимодействия благодаря слаженной работе. Об этом заявил премьер-министр Армении Никол Пашинян, выступая на заседании Евразийского межправсовета в расширенном составе.
Он заметил, что в условиях эпидемиологических ограничений и общемировых экономических потрясений в рамках Союза работа продолжалась на системной основе, пишет Sputnik Армения.
«Товарооборот за 2021 год, по сравнению с предыдущим годом, увеличился на 20.6% и составил $2.7 млрд. Объемы экспортных поставок в ЕАЭС увеличились на 25.2%, при этом показатель роста экспорта во взаимной торговле выше темпа роста экспорта армянской продукции в третьи страны. Рост был обеспечен за счет свежей и переработанной сельхозпродукции алкогольных и безалкогольных напитков, продукции текстильной и обувной промышленности и т.д.», – заметил Пашинян.
Вместе с тем он подчеркнул, что наряду с ростом объемов экспорта увеличились также показатели импорта из стран Союза в Армению, в частности по признаку страны происхождения импорт увеличился на 18.5%.
«Надеемся, что сотрудничество в текущем году будет не менее плодотворным, в том числе за счет продвижения по основным направлениям интеграции Союза и реализации новых инициатив», – добавил Пашинян.
Премьер считает, что это возможно благодаря слаженности усилий национальных правительств и органов Союза. Однако, по его мнению, на данном этапе крайне важно сохранить набранный темп и продолжить выработку механизмов совместного реагирования на экономические вызовы.
Вместе с тем, Пашинян подтвердил готовность развивать сотрудничество с государствами-наблюдателями ЕАЭС в рамках реализации совместных программ и проектов, в том числе и по части отдельных инициатив в рамках Союза.