1 Ապրիլ 2009 - 10:53 AMT
Երեւանում փոխըմբռնման շուրջ հուշագիր է ստորագրվել ՄԳՏԿ-ի եւ Կրթության ու գիտության նախարարության միջեւ
Առ այսօր Հայաստանից ներկայացվել է ավելի քան 400 նախագիծ մոտ 75 գիտահետազոտական կազմակերպություններից, որոնցից 154 նախագիծ ֆինանսավորում է ստացել 36.5 մլն ԱՄՆ դոլար ըդհանուր ծավալով:
Այսօր Միջազգային գիտատեխնիկական կենտրոնի (ՄԳՏԿ) եւ Հայաստանի կրթության ու գիտության նախարարության միջեւ փոխմբռնման հուշագիր է ստորագրվել ՄԳՏԿ նախագծերի համաֆինանսավորման մասին:«Սա շատ կարեւոր քայլ է խորացնելու համագործակցությունը հայկական գիտական համահանրության հետ: Այս հարցում առկա է մեծ ներուժ եւ մենք կշարունակենք սերտ համագործակցությունն ինստիտուտների եւ գիտնականների հետ սույն ներուժի հետագա զարգացման համար», – Երեւանում կայացած մամլո ասուլիսի ժամանակ լրագրողներին ասել է ՄԳՏԿ-ի գործադիր տնօրեն պարոն Ադրիաան վան դեր Մեերը: Նրա խոսքերով, սույն հուշագիրը հնարավորություն է տալիս հայկական կողմից կատարել իր ֆինանսական ներդրումը հրատապ եւ նշանակալից գիտական նախագծերի իրագործման համար:
2009 թվականի մարտի 24-ից մարտի 26-ը Մոսկվայում կայացել է ՄԳՏԿ-ի Կառավարիչների խորհրդի հերթական 48-րդ նիստը, որտեղ ֆինանսավորում է ստացել 10 նոր նախագիծ Ռուսաստանից, Հայաստանից, Վրաստանից, Ղազախստանից եւ Բելոռուսից 2.07 մլն ԱՄՆ դոլար եւ 0.39 մլն եվրո ընդհանուր ծավալով:
ՄԳՏԿ-ն միջկառավարական ոչ առեւտրային կազմակերպություն է, որը ստեղծվել է 1992 թ. նոյեմբերին Մոսկվայում միջազգային համաձայնագրի հիման վրա, եւ ստեղծման պահից հաջողությամբ աշխատում է արդեն 15 տարի: Կենտրոնն օժանդակում է տարբեր կառավարական, միջազգային եւ մասնավոր կազմակերպությունների գործադրած ջանքերին, որոնք ուղղված են գիտնականներին եւ մասնագետներին իրենց տաղանդը դեպի խաղաղ գործունեություն վերակողմնորոշելու հնարավորության ընձեռնմանը:
Կենտրոնում ընդգրկված են Կանադան, ԱՄՆ-ը, Եվրամիությունը, Ճապոնիան, Նորվեգիան եւ Հարավային Կորեան (ֆինանսավորող կողմերը), իչպես նաեւ Ռուսաստանը, Հայաստանը, Բելառուսը, Վրաստանը, Ղազախստանը, Ղրղզստանը եւ Տաջիկստանը (ֆինանսավորում ստացող երկրներ):
ՄԳՏԿ-ի գործունեությունը կարելի է բաժանել երկու հիմնական կատեգորիայի. հետազոտական ծրագրեր, որոնց շրջանակներում գիտնականներն ու մասնագետները զբաղվում են գիտատեխնիկական հետազոտություններով եւ աջակցության անպիսի ծրագրեր, ինչպիսիք են առեւտրայնացմանն աջակացության ծրագիրը, մասնագիտական որակավորման բարձրացման ծրագիրը, սեմիաներների կազմակերպումը:
ՄԳՏԿ նախագծերի եւ ծրագրերի շրջանակներում ֆինանսավորում է ստացել 2 400 նախագիծ, Ռուսաստանի եւ ԱՊՀ-ի 922 գիտատեխնիկական ինստիտուտների 67 000 գիտնական եւ մասնագետ` 744 մլն դոլար ընդհանուր գումարի չափով:

Сегодня состоялось подписание Меморандума о взаимопонимании и софинансировании между МНТЦ и Министерством образования и науки Армении. «Это очень важный шаг по углублению сотрудничества между армянским научным сообществом. В этом вопросе заложен большой потенциал и мы продолжим близкое сотрудничество с институтами и учеными для дальнейшего развития этого потенциала», – сказал журналистам исполнительный директор Международного Научно – Технического Центра (МНТЦ) Адриан ван дер Меер на пресс – конференции в Ереване. По его словам, подписание данного Меморандума дает возможность армянской стороне осуществить свое финансирование в реализацию актуальных и значимых научных проектов.
С 24-26 марта в Москве состоялось 48 заседание Совета Управляющих МНТЦ, где получили финансирование 10 новых проектов из России, Армении, Беларуси, Грузии и Казахстана на общую сумму $2.07 млн. США и 0.39 млн. евро, в том чиле один проект из Армении на общую сумму $200 000 США.
На сегодняшний день со стороны Армении в МНТЦ представлено более 400 проектов от 75 научно – исследовательских институтов, из которых 154 проекта получили финансирование на общую сумму $36.5 млн. долларов США.
МНТЦ – межправительственная некомерческая организация, которая была учреждена в ноябре 1992 года в Москве Международным Соглашением и с момента создания успешно работает уже 15 лет. МНТЦ координирует усилия ряда правительственных и международных организаций, а также частных компаний, предоставляя бывшим “оружейным” ученым из России и других стран СНГ возможности для ведения научно-технической деятельности, а также коммерциализации их результатов в различных областях науки и технологий.
Сторонами МНТЦ являются Канада, США, Европейский Союз, Япония, Норвегия и Южная Корея (Финансирующие Стороны), а также Россия, Армения, Беларусь, Грузия, Казахстан, Республика Кыргызстан и Таджикистан(страны – рецепиенты).
Деятельность МНТЦ можно разделить на две основные категории: исследовательские проекты, в рамках которых бывшие “оружейные” ученые и специалисты занимаются научно-техническими исследованиями, и программы поддержки, способствующие интеграции бывших “оружейных” ученых в международное сообщество, такие как программа поддержки коммерциализации, программа повышения профессиональной квалификации, организация семинаров).
В рамках проектов и программ МНТЦ получили поддержку более 2 400 проектов, 67 000 “оружейных” ученых и специалистов из 922 научно-исследовательских институтов России и СНГ на общую сумму $744 млн. долларов.