Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Ղազախստանի նախագահ Կասիմ-Ժոմարտ Տոկաևի գլխավորությամբ ԵԱՏՄ պետությունների կառավարությունների ղեկավարների հանդիպմանը հայտարարել է` ակնհայտ է, որ ՌԴ դեմ պատժամիջոցների գործողություններն ազդեցություն կունենան եվրասիական տարածաշրջանում տնտեսական մթնոլորտի վրա։
«Այս առումով, մենք պետք է քննարկենք, թե ինչպիսի օպերատիվ որոշումներ պետք է ընդունել, որպեսզի այդ բացասական ազդեցությունները լինեն նվազագույն և եթե հնարավոր է, շրջանցել դրանք, իրականացնելով համապատասխան քայլեր:
Իր խոսքում վարչապետ Փաշինյանը, մասնավորապես, նշել է, որ Ղազախստանի նախագահը ճիշտ է նկատել` այսօրվա նիստը, հանդիպումը համընկնում է աշխարհաքաղաքական իրավիճակի կտրուկ սրման հետ:
«Ակնհայտ է, որ մենք գտնվում ենք զգայուն ժամանակահատվածում, աշխարհաքաղաքական զգայուն տեկտոնական գործընթացներում, և այս համատեքստում, իհարկե, Եվրասիական տնտեսական միությունը կարևոր ֆորմատ է, որպեսզի զարգացնենք մեր երկրների տնտեսությունները»,-ասել է նա:
Փաշինյանն ընդգծել է, որ առկա է Եվրասիական տնտեսական տարածաշրջանի ընդլայնման ներուժ:
«Կան դիտորդ պետություններ, որոնց հետ բավականին արդյունավետ համագործակցում ենք: Առկա է նաև որոշակի հետաքրքրություն այլ երկրների կողմից` սերտացնելու կապերը Եվրասիական տնտեսական միության հետ: Կարծում եմ` սա ընդհանուր առմամբ դրական գործընթաց է և հույս ունեմ, որ Եվրասիական տնտեսական միությանը, մեզ բոլորիս կհաջողվի իրականացնել այնպիսի քաղաքականություն, որպեսզի ընթացիկ իրավիճակներում ԵԱՏՄ-ն որպես տնտեսական հարթակ ամրապնդվի և շարունակի ազդակ հաղորդել մեր երկրների տնտեսությունների զարգացմանը»,- ասել է վարչապետ Փաշինյանը:

25 Февраль 2022 - 10:55 AMT
Премьер-министр Армении Никол Пашинян и главы правительств стран ЕАЭС встретились с президентом Казахстана Касимом-Жомартом Токаевым, сообщает пресс-служба правительства РА.
В своей речи Пашинян заметил, санкции против РФ окажут влияние на экономическую атмосферу в Евразийском регионе.
«Очевидно, что мы находимся в чувствительном периоде, в геополитически чувствительных тектонических процессах, в этом контексте, конечно, Евразийский экономический союз – это формат развития экономик наших стран.
Очевидно, что действия санкций окажут влияние на экономическую атмосферу в Евразийском регионе, и в этом плане мы должны обсудить, какие оперативные решения следует принять, чтобы минимизировать эти негативные последствия или, по возможности, обойти их, осуществляя соответствующие шаги», – отметил Пашинян.
Пашинян подчеркнул, что есть потенциал для расширения Евразийского экономического региона.
«Есть государства-наблюдатели, с которыми мы достаточно эффективно сотрудничаем. Некоторый интерес к укреплению связей с Евразийским экономическим союзом проявляют и другие страны. Я считаю, что это в целом позитивный процесс. Надеюсь, что Евразийский экономический союз, нам всем удастся реализовать политику, которая в сложившейся ситуации укрепит ЕАЭС как экономическую платформу, продолжит давать импульсы развитию экономик наших стран», – отметил Пашинян.