Բելառուսում սահմանադրական փոփոխություններ նախատեսող՝ փետրվարի 27-ին կայացած հանրաքվեին մասնակցած ընտրողների 65 տոկոսը կողմ է քվեարկել դրանց։ Այդ մասին հայտնել է Բելառուսի ԿԸՀ-ն։
Դեմ է արտահայտվել հանրաքվեի մասնակիցների 10 տոկոսը:
Փոփոխությունները թույլ են տալիս երկրի նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոյին պահպանել իշխանությունը, գրում է Deutsche Welle-ն։
Հանրաքվեի արդյունքում ընդունված փոփոխությունները թույլ են տալիս Լուկաշենկոյին հետագայում ևս առաջադրվել նախագահի պաշտոնում։ Նաև Լուկաշենկոյի համար երաշխավորվում է հետապնդումներից ցմահ իմունիտետ՝ իշխանությունից հեռանալու դեպքում։
Սահմանադրական փոփոխությունները ենթադրում են կառավարման նախագահական ձևի պահպանում, պետության ղեկավարի, խորհրդարանի և կառավարության լիազորությունների և գործառույթների հստակեցում։ Նախատեսվում է, որ նույն անձը չի կարող նախագահի պաշտոնը զբաղեցնել երկու ժամկետից ավելի։
Նախատեսվում է նաև Համաբելառուսական ժողովրդական ժողովին սահմանադրական մարմնի կարգավիճակ և լրացուցիչ լիազորություններ տալ, որի կազմում լինելու են այդ թվում նաև գործող և նախորդ նախագահները։ Ըստ անցումային դրույթների, երկրի նախագահը, որը «սահմանադրական փոփոխությունների ուժի մեջ մտնելու պահին զբաղեցնում է այդ պաշտոնը, կարող է ընտրվել Համաբելառուսական ժողովրդական ժողովի նախագահ»։
Լուկաշոնկեն Բելառուսի նախագահն է 1994 թվականից ի վեր։ ԵՄ-ն չի ճանաչել 2020թ․ նախագահական ընտրությունների արդյունքները, որոնց հաղթողը կրկին Լուկաշենկոն էր։ Նրա դեմ միջազգային պատժամիջոցներ են հայտարարված։

Президент Белоруссии Александр Лукашенко обеспечил себе дальнейшее пребывание у власти, так как около 65% избирателей проголосовали на референдуме за соответствующие поправки к Конституции, сообщил ЦИК Белоруссии. 10% участников всенародного опроса высказались против.
Поправки к Конституции обеспечат Лукашенко возможность и впредь выдвигать свою кандидатуру на президентских выборах. Они также гарантируют ему пожизненный иммунитет от преследования в случае ухода от власти, пишет Deutsche Welle.
Одобренные в Белоруссии поправки к Конституции также позволяют этой стране отказаться от безъядерного статуса и размещать на ее территории российские войска на постоянной основе.
Лукашенко правит Белоруссией с 1994 года. ЕС не признал итоги президентских выборов 2020 года, победителем которых был вновь объявлен Лукашенко. Против белорусского правителя и его окружения введены международные санкции за жестокое подавление гражданского движения в стране.