ՀՀ Կենտրոնական բանկը, նշելով, որ ռուս-ուկրաինական պատերազմի և ՌԴ դեմ պատժամիջոցների ներքո մեծ տատանողականություն է առաջացել տարածաշրջանի ֆինանսական շուկաներում, անդրադարձել է Հայաստանի տնտեսության և ֆինանսական համակարգի վրա հնարավոր ազդեցությանը։
Կենտրոնական բանկը հավաքագրել է հնարավոր կարևոր հարցերը և փորձել պատասխանել դրանց։
1. Ինչպե՞ս է ազդելու SWIFT համակարգի անջատումը Հայաստանի բանկային համակարգի վրա
SWIFT համակարգը հանդիսանում է ֆինանսական գործառնությունների վերաբերյալ տեղեկատվության փոխանակման միջազգային ստանդարտ։ SWIFT համակարգի անջատումը տարածվում է ՌԴ ոչ բոլոր բանկերի վրա՝ հիմնականում խոշորների։ ՀՀ առևտրային բանկերը իրենց գործարքները կարող են ազատորեն իրականացնել ՌԴ մյուս առևտրային բանկերի հետ։ ՀՀ առևտրային բանկերը կարող են նաև ֆինանսական գործարքների վերաբերյալ տեղեկատվությունը փոխանակել այլընտրանքային տեսքով, ինչը նույնպես կարող է ապահովել ֆինանսական գործառնությունների անխափան իրականացումը։ Միևնույն ժամանակ, տեղեկատվություն չունենք, որ պատժամիջոցները կարող են ազդել ոչ առևտրային դրամական փոխանցումների համակարգերի վրա։
2. Ինչպե՞ս են տեղի ունենալու ՌԴ և ՀՀ տնտեսվարողների միջև ֆինանսական գործարքները
Ֆինանսական գործառնությունների տեխնիկական կողմը նկարագրված է վերևում։ Գործարքների իրականացման տնտեսական պայմանները՝ արժույթը, բանկային հաշիվները և այլն պետք է իրականացվեն առանձին տնտեսվարողների, իրենց արտերկրի գործընկերների և սպասարկող համապատասխան առևտրային բանկերի հետ լրացուցիչ պայմանավորվածությունների հիման վրա։ ՀՀ բոլոր առևտրային բանկերը ջանքեր են գործադրում հնարավոր խնդիրների բացահայտման և վերացման ուղղությամբ։ ՀՀ Կենտրոնական բանկը վերոնշյալ խնդիրները տեսնում է որպես լուծելի և գնահատում է վերջիններիս որպես ֆինանսական կայունության համար ոչ էական ռիսկեր։
3. Պատժամիջոցներն ինչպե՞ս են ազդելու ՀՀ տնտեսության վրա
Պատժամիջոցների ազդեցությունը ՀՀ տնտեսության վրա պայմանականորեն կարելի է բաժանել երկու մասի՝ տնտեսական գործարքների ազդեցություն և ֆինանսական գործարքների ազդեցություն։ Ֆինանսական գործարքների վերաբերյալ ազդեցությունը նկարագրված է վերևում։ Տնտեսական գործարքների վերաբերյալ ազդեցությունը արտահանման և դրամական փոխանցումների վրա ներկայացված է ստորև։ Միևնույն ժամանակ, այս ազդեցությունները կարող են լինել ոչ միայն բացասական, այլ նաև որոշակի դրական հնարավորություններ բացեն տարածաշրջանից մարդկային ռեսուրսների և կապիտալի ներհոսքի առումով։
4. Ինչպե՞ս կազդի ռուբլիի նման արժեզրկումը արտահանման վրա։
Ռուսաստանի Դաշնություն արտահանման վրա ռուբլու փոխարժեքի ազդեցությունը կարճաժամկետ հատվածում բնականաբար որոշակի բացասական է լինելու՝ ՀՀ արտադրված ապրանքների և ծառայությունների նկատմամբ արտաքին պահանջարկը կարճաժամկետ հատվածում որոշակիորեն կկրճատվի։ Երկարաժամկետ ազդեցության չափը կախված է բազմաթիվ գործոններից՝ գործարքի կնքման արժույթը, վճարման ժամկետները, արտահանող ընկերությունների ճկունություն, ՌԴ-ում գնաճի տեմպերը և այլն։ Բնական արձագանքներից մեկը կլինի տնտեսվարողների կողմից արտահանման գործարքների դիվերսիֆիկացիան, երբ տնտեսվարողները կցանկանան նվազեցնել իրենց ռիսկերը։
5. Ինչպե՞ս կազդի ռուբլու նման արժեզրկումը Հայաստան եկող դրամական փոխանցումների վրա
Ռուբլու արժեզրկումը ռուբլով արտահայտված դրամական փոխանցումների վրա էական ազդեցություն չի ունենա։ Փոխարենը դա կազդի այդ փոխանցումների դոլարային արտահայտության վրա։ Բնականաբար, ԱՄՆ դոլարով արտահայտված դրամական փոխանցումները որոշակիորեն կնվազեն։ Պատմականորեն ՀՀ տնտեսությունը մի քանի անգամ բախվել է նման ցնցումների հետ։ Ի տարբերություն նախորդ ժամանակների, ներկայումս Հայաստանի տնտեսությունը շատ ավելի քիչ է կախված դրամական փոխանցումների ծավալներից, իսկ ՌԴ կշիռը այդ դրամական փոխանցումներում զգալիորեն ավելի փոքր է։ Կարծում ենք, որ դրամական փոխանցումների որոշակի կրճատումը բացասական կազդի ՀՀ ներքին պահանջարկի վրա, սակայն այդ ազդեցությունը գնահատում ենք ոչ շատ մեծ։
6. Ինչպե՞ս կազդեն այս բոլոր զարգացումները ՀՀ գնաճի վրա
Գնաճի վրա այս զարգացումների ազդեցությունը տվյալ պահին դժվար է գնահատել։ Գործոնները շատ են, իսկ նրանց տատանողականությունը բարձր։ Ընդհանուր ազդեցությունը գնահատելու համար անհրաժեշտ է ամփոփել այդ բոլոր գործոնների ազդեցությունը, իսկ դա նաև հնարավոր կլինի միայն տատանողականության որոշակի նվազման պայմաններում։ Բարձր տատանողականության պայմաններում Կենտրոնական բանկը առաջնորդվում է սցենարային ծրագրավորմամբ, երբ մշակվում են հնարավոր տարբեր սցենարներ և ԿԲ արձագանքը տարբեր սցենարների դեպքում։ Ցանկացած պարագայում Կենտրոնական բանկը հավատարիմ է գների կայունության ապահովման իր մանդատին և ապահովելու է այն իրավիճակի ցանկացած զարգացման պարագայում։
7. Ինչպե՞ս են ազդելու այս զարգացումները ապրանքների ֆիզիկական շարժի վրա
Ապրանքների ֆիզիկական շարժը այս պահին դժվարացած է Սև ծովի ջրային տարածքով, հատկապես Ուկրաինայի հետ առևտրի մասով։ Կենտրոնական բանկը ապրանքների ֆիզիկական շարժի փաստացի ուղղությունների վերաբերյալ լրացուցիչ տեղեկատվության չի տիրապետում իրավիճակի ավելի մասնագիտական գնահատական տալու համար։
8. Ինչպե՞ս են ազդելու այս զարգացումները ՀՀ ֆինանսական կայունության վրա
ՀՀ տարածքում գործող բոլոր բանկերը գործում են ՀՀ իրավական դաշտում, կարգավորվում և վերահսկվում են ՀՀ Կենտրոնական բանկի կողմից։ ՀՀ տարածքում գործող բոլոր առևտրային բանկերը իրացվելի են, բարձր կապիտալացված և իրենց գործունեությունը իրականացնում են բնականոն եղանակով։ Առանձին դեպքերի վերաբերյալ Կենտրոնական բանկը արդեն իսկ հանդես է եկել հստակ հաղորդագրությամբ։ Կենտրոնական բանկը մշտապես պատրաստ է անհրաժեշտ իրացվելիություն տրամադրել ֆինանսական համակարգին իր պարտավորությունները պատշաճ կատարելու համար։

2 Март 2022 - 15:18 AMT
Российско-украинская война и санкции против Российской Федерации вызвали большую нестабильность на финансовых рынках региона. Центральный банк Армении собрал возможные важные вопросы и попытался на них ответить.
«1.Как отключение системы SWIFT повлияет на банковскую систему Армении?
Система SWIFT представляет собой международный стандарт обмена информацией о финансовых операциях. Отключение системы SWIFT касается не всех российских банков, в основном крупных. Армянские коммерческие банки могут свободно проводить свои операции с другими коммерческими банками в России. Коммерческие банки РФ также могут обмениваться информацией о финансовых операциях в альтернативной форме, что также может обеспечить беспрепятственное осуществление финансовых операций. В то же время следует отметить, что у нас нет информации о том, что санкции могут повлиять на системы некоммерческих денежных переводов.
2. Как будут заключаться финансовые сделки между хозсубъектами РА и РФ?
Техническая сторона финансовых операций описана выше. Экономические условия осуществления сделок – валюта, банковские счета и т.п. – должны осуществляться на основе дополнительных договоренностей с отдельными представителями хозсубъектов, их зарубежными партнерами и обслуживающими соответствующими коммерческими банками. Все коммерческие банки Республики Армения прилагают усилия для выявления и устранения возможных проблем. Центральный банк Республики Армения считает вышеуказанные проблемы решаемыми и оценивает последние как несущественные риски для финансовой стабильности.
3. Как санкции повлияют на экономику РА?
Влияние санкций на экономику Армении можно условно разделить на две части – влияние экономических сделок и влияние финансовых сделок. Влияние по части финансовых сделок описано выше. Влияние же по части экономических сделок на экспорт и денежные переводы представлено ниже. В то же время эти воздействия могут быть не только отрицательными, они могут открыть и некоторые положительные возможности с точки зрения притока человеческих ресурсов и капитала из региона.
4. Как подобная девальвация рубля повлияет на экспорт Армении?
Влияние курса рубля на экспорт в РФ в краткосрочной перспективе, естественно, будет определенно отрицательным – внешний спрос на услуги и товары, произведенные в Армении, в краткосрочной перспективе несколько сократится. Размер долгосрочного воздействия зависит от многих факторов – валюты по заключению сделки, сроков платежа, гибкости компаний-экспортеров, темпов инфляции в России и др. Одним из естественных откликов станет диверсификация экспортных сделок со стороны представителей хозсубъектов, когда последние пожелают снизить свои риски.
5. Как повлияет подобная девальвация рубля на денежные переводы, поступающие в Армению?
Девальвация рубля не окажет существенного влияния на денежные переводы в рублях. Но это повлияет на долларовое выражение переводов. Естественно, денежные переводы в долларах США несколько сократятся. Исторически экономика Армении несколько раз сталкивалась с подобными потрясениями. Но в отличие от прошлых периодов, сейчас экономика Армении гораздо меньше зависит от объемов денежных переводов, а доля России в них значительно меньше. Мы думаем, что некоторое сокращение денежных переводов окажет негативное влияние на внутренний спрос Армении, но это влияние нами оценивается как незначительное.
6. Как все эти события повлияют на инфляцию в Армении?
В настоящее время трудно оценить влияние этих событий на инфляцию. Факторов много, и факт колебания высок. Для того чтобы оценить общее влияние, необходимо подытожить влияние всех этих факторов, а это будет возможно только при некотором снижении уровня колебаний. В любом случае ЦБ привержен своему мандату по обеспечению ценовой стабильности, он ее обеспечит при любом развитии ситуации.
7. Как эти изменения повлияют на физическое передвижение товаров?
Передвижение по водам Черного моря в настоящее время затруднено, особенно по части торговли с Украиной. ЦБ не располагает дополнительной информацией о фактических направлениях физического передвижения товаров, чтобы дать более профессиональную оценку ситуации.
8. Как эти события повлияют на финансовую стабильность Армении?
Все банки, действующие на территории Республики Армения, действуют в ее правовом поле, регулируются и контролируются Центральным банком страны.
Все коммерческие банки, действующие на территории РА, ликвидны, высоко капитализированы и осуществляют свою деятельность в обычном режиме. Центральный банк уже выступил с четким заявлением по отдельным случаям. ЦБ всегда готов предоставить необходимую ликвидность финансовой системе для надлежащего выполнения своих обязательств», – отметили в ЦБ РА.