1 Ապրիլ 2009 - 12:35 AMT
«2008թ. արդյունքում ուղղակի ներդրումները Հայաստանի տնտեսության մեջ կազմել են 1,9 մլրդ դոլար»,-հաղորդել է Հայկական զարգացման գործակալության (ՀԶԳ) գլխավոր տնօրեն Ռոբերտ Հարությունյանը «Գիտական հետազոտությունների առեւտրայնացումը» խորագրով սեմինարի ժամանակ: Նրա խոսքերով, 2006թ. համեմատությամբ օտարերկրյա ներդրումների ծավալն ավելացել է 3 անգամ, մասնավորապես, ուղղակի օտարերկրյա ներդրումների ծավալը կազմել է 500 մլն դոլար, իսկ այսօրվա դրությամբ նրանց ծավալը գերազանցում է մեկ միլիարդը:
Հարությունյանն ասել է, որ ուղղակի օտարերկրյա ներդրումների հիմնական մասը` 50 տոկոսը Ռուսաստանն է արել, որը Հայաստանի հիմնական գործընկերն է: «Հետաքրքիր ներդրումային ծրագրեր են Հայաստանում իրականացնում նաեւ Գերմանիան, Ֆրանսիան, Արգենտինան եւ այլ երկրներ»,-ասել է նա:
Ներդրողներին հետաքրքրող ոլորտներն ավանդաբար հեռահաղորդակցությունների, լեռնահանքային եւ սննդարդյունաբերության, տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտներն են:
Գործակալության տնօրենը տեղեկացրել է, որ Հայաստանում գործում է օտարերկրյա կապիտալով շուրջ 3,7 հազար ընկերություն: «Դա կարելի է դրական միտում համարել, քանի որ ներդրողները շարունակում են աշխատել համաշխարհային ճգնաժամի պայմաններում»,-հավելել է նա:
Հարությունյանը հաղորդել է, որ հաշվի առնելով հայկական շուկայի ծավալները, ուղղակի օտարերկրյա ներդրումները հիմնականում կողմնորոշված են արտահանման: «Ներդրողները փորձում են նոր շուկաներ գտնել իրենց արտադրանքի իրացման համար»,-ասել է նա: Իր կողմից, գործակալությունը իր նպաստն է բերում Հայաստանի կառավարությանը, որը նպատակ է հետապնդում սպառման նոր շուկաներ տրամադրել այդ ընկերություններին:
Այդ կապակցությամբ գործակալության տնօրենը կարեւորել է ազատ առեւտրի ռեժիմը, որը գործում է ԱՊՀ երկրների հետ, Հայաստանի անդամակցությունը ԱՀԿ-ին, ինչպես նաեւ ԵՄ երկրներից վերջերս ստացված հնարավորությունը` GPS+ ազատ ռեժիմը կիրառել տեղական արտադրության ապրանքների համար: «Եթե միավորենք բոլոր այդ հնարավորությունները, ապա հայ արտադրողները շուրջ 1 մլրդ մարդ կազմող սպառողական շուկա ունեն»,-ասել է Հարությունյանը:
Հայաստանի ներդրումային գրավչության ավելացմանն, ըստ Հարությունյանի, կնպաստեն երկրի տնտեսական զարգացման գործում գրանցված հաջողությունները, մասնավորապես, Հայաստանի ՀՆԱ-ի միջին աճը տարեկան կազմում է 8-10 տոկոս, իսկ 2008 թվականի արդյունքում ՀՆԱ-ն կազմեց 9,8 մլրդ դոլար, հաշվետու ժամանակաշրջանում աճել են Հայաստանի պետբյուջեի եկամուտներն, ինչը բացատրվում է հարկային եւ մաքսային վարչարարության բարելավմամբ, ինչպես նաեւ գործարար հնարավորությունների ընդլայնմամբ:

1 Апрель 2009 - 12:35 AMT
«По итогам 2008 года объем прямых иностранных инвестиций в экономику Армении составил $1,9 млрд.», – сообщил генеральный директор Армянского агентства развития (ААР) Роберт Арутюнян в среду на открывшемся в Ереване семинаре «Коммерциализация научных исследований». По его словам, по сравнению с 2006 года объем иностранных инвестиций увеличился в 3 раза, в частности, объем прямых иностранных инвестиций составил $500 млн., а на сегодняшний день объем их превышает один миллиард.
Арутюнян сказал, что основная часть прямых иностранных инвестиций – 50%, приходится на долю России, которая является основным парнером Армении. «Интересные инвестиционные программы осуществляют в Армении также Германия, Франция, Аргентина и другие страны», – сказал он.
Традиционно интересующими инвесторов сферами, на долю которых пришлась основная часть инвестиций, являются сфера телекоммуникаций, горно-рудная и пищевая промышленность, информационные технологии.
Директор агентства проинфомировал, что в Армении действует 3,7 тыс. компаний с иностранным капиталом. «Это можно считать положительной тенденцией, поскольку инвесторы продолжают работать в условиях мирового кризиса», – добавил он.
Арутюнян сообщил, что принимая во внимание объемы армянского рынка, прямые иностранные инвестиции в основном ориентированы на экспорт. «Инвесторы пытаются найти новые рынки для реализации своей продукции», – сказал он. Со своей стороны Армянское агентство развития (ААР) оказывает свое содействие правительству Армении, которое преследует цель предоставить этим компаниям новые рынки сбыта.
В связи с этим директор агентства отметил значимость режима свободной торговли, который действует со странами СНГ, членство Армении в ВТО, а также недавно полученная от стран ЕС возможность применять свободный режим торговли GSP+ для товаров местного происхождения. «Если объединить все эти возможности, то армянские производители имеют потребительский рынок численностью около 1 млрд. человек», – сказал Арутюнян.
Улучшению инвестиционной привлекательности Армении, по мнению Арутюняна, будут способствовать успехи экономического развития страны, в частности, средний рост ВВП Армении ежегодно составляет 8-10%, а по итогам 2008 года ВВП составил $9,8 млрд., в отчетный период выросли доходы госбюджета Армении, что объясняется улучшением налогового и таможенного администрирования, а также расширением бизнес- возможностей.