Հայաստանի շահավետ աշխարհագրական դիրքը, ինչպես նաեւ այն, որ նա մոտ է ԱՊՀ եւ Միջին Ասիայի երկրների շուկաներին, կարող են բարենպաստ գործոն հանդիսանալ օտարերկրյա ներդրումների ներգրավման համար: Այդ մասին չորեքշաբթի հայտարարել է Հայկական զարգացման գործակալության (ՀԶԳ) գլխավոր տնօրեն Ռոբերտ Հարությունյանը «Գիտական հետազոտությունների առեւտրայնացումը» խորագրով սեմինարի ժամանակ: «ԱՊՀ-ի եւ Միջին Ասիայի շուկաներն այժմ համարվում են առավել գրավիչ ներդրողների համար, քանի որ համաշխարհային ֆինանսատնտեսական ճգնաժամն այդ չափով չի անդրադարձել այդ երկրների վրա, որքան շատ զարգացած երկրների»,-ասել է նա:
ՀԶԳ տնօրենը նշել է, որ Հայաստանում ներդրողների համար կարող են հետաքրքրություն ներկայացնել գործող հասարակ եւ պարզեցված ռեժիմները տաբեր երկրների հետ առեւտրում: «Հայ-թուրքական սահմանի բացման հնարավորությունը լրացուցիչ խթան կհանդիսանա տնտեսության մեջ արտերկրյա ներդրումների ներհոսքի համար»,-ասել է Հարությունյանը:
Բացի այդ, Հարությունյանը հավելել է, որ էժան եւ որակյալ աշխատուժի առկայությունը Հայաստանում եւս կարող է լրացուցիչ ներդրումների խթան հանդիսանալ: Ըստ Հարությունյանի, հայկական աշխատուժի առանձնահատկությունը նրա համեմատաբար երիստասարդ տարիքն է` երկրում աշխատուժի միջին տարիքը 17-59 տարեկանն է: Հայաստանում շուրջ 50 բուհ է գործում, որտեղ ուսանողների ընդհանուր քանակը մոտ 77 000 է, այդ թվում` 8 օտարերկրյա բուհ: Ըստ մասնագետների գնահատականների, հայկական աշխատուժի 70 տոկոսը համապատասխան որակավորում ունի, 27 տոկոսը` մասնակի որակավորում, իսկ 4 տոկոսը` որակավորում չունի:
Ըստ ՀԶԳ-ի տվյալների, Հայաստանի տնտեսության մեջ ուղղակի օտարերկրյա ներդրումների ծավալը 2008 թվականին կազմել է 1,9 մլրդ դոլար:

1 Апрель 2009 - 15:16 AMT
Выгодное географическое положение Армении, а также ее близость к рынкам стран СНГ и Средней Азии, могут послужить благоприятным фактором для привлечения иностранных инвестиции в страну. Об этом в среду заявил генеральный директор Армянского агентства развития (ААР) Роберт Арутюнян на открывшемся в Ереване семинаре «Коммерциализация научных исследований». «Рынки СНГ и Средней Азии считаются сейчас наиболее привлекательными для инвесторов, поскольку мировой финансово-экономический кризис не коснулся их в той мере, как он отразился на рынках многих развитых стран», – сказал он.
Директор ААР отметил, что особый интерес для инвесторов в Армении могут представлять действующие простые и упрощенные режимы торговли с различными странами. «Возможность открытия армяно-турецкой границы станет дополнительным стимулом для притока иностранных инвестиций в армянскую экономику», – сказал Арутюнян.
Помимо этого Арутюнян добавил, что наличие дешевой и квалифицированной рабочей силы в Армении также может привлечь в страну дополнительные иностранные инвестиции. По словам Арутюняна, одной из отличительных особенностей армянской рабочей силы является ее сравнительная молодость: средний возраст рабочей силы в стране составляет от 17 до 59 лет. В Армении действует 50 ВУЗ-ов с общей численностью студентов порядка 77 000, среди них 8 – иностранных ВУЗ-ов. По оценкам специалистов 70% армянской рабсилы имеют соответствующую квалификацию, 27% – не полную квалификацию, а 4% – вовсе не имеют квалификации.
По данным ААР, объем прямых иностранных инвестиций в экономику Армении по итогам 2008 года составил $1,9 млрд.