Մարտի 14-ին ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությունում տեղի են ունեցել հանդիպումներ Հայաստանում հավատարմագրված դիվանագիտական ներկայացուցչությունների ղեկավարների և միջազգային կառույցների ներկայացուցիչների հետ։
Դրանց ընթացքում օտարերկրյա դիվանագետներին է ներկայացվել Ադրբեջանի կողմից Արցախում հումանիտար ճգնաժամ առաջացնելուն ուղղված գործողությունները, այդ թվում՝ գազի մատակարարման շարունակական խաթարումը, ենթակառուցվածքների և քաղաքացիական բնակչության թիրախավորումը, Արցախի բնակչության նկատմամբ այլ հոգեբանական ճնշումների գործադրումը, հայտնում է ԱԳՆ-ն։
Հումանիտար ճգնաժամի կանխման համատեքստում ընդգծվել է միջազգային հանրության համաչափ և հստակ արձագանքի կարևորությունը։

15 Март 2022 - 09:58 AMT
В министерстве иностранных дел Армении 14 марта состоялись встречи с главами аккредитованных в Армении дипломатических миссий и представителями международных организаций. Об этом сообщает пресс-служба МИД РА.
В ходе встреч иностранные дипломаты были проинформированы о действиях Азербайджана, направленных на создание гуманитарного кризиса в Нагорном Карабахе, включая постоянные перебои с поставками газа, нанесение ударов по инфраструктуре, гражданскому населению и другие виды психологического давления на народ Арцаха.
В контексте предотвращения гуманитарного кризиса была подчеркнута необходимость сбалансированной и четкой реакции международного сообщества.