Վերջերս Հայաստանում արդիական է դարձել արտահանվող եւ ներկրվող ապրանքների ստանդարտացման գործընթացը: Քանի որ Հայաստանը ԱՀԿ անդամ է, իսկ 2004 թվականից Հայաստանում գործում է Ալիմենտարիուսի օրենսգիրքը (միջազգային հանրության կողմից ընդունված սնդդամթերքի չափանիշները), ապա ահրաժեշտ է ապահովել, որպեսզի տեղական արտադրանքի չափանիշները համապատասխանեն այն չափանիշներին, որոնք կիրառվում են ԵՄ երկրներում: Այդ մասին հինգշաբթի լրագրողներին է հաղորդել Հայաստանի սպառողների ասոցիացիայի նախագահ Արմեն Պողոսյանը:
Այդ անհմապատասխանության արդյունքում, նրա կարծիքով, համաշխարհային առեւտրային ցանցից առգրավվեց հայկական հանքային ջուրը, որն իր որակով ոչնչով չի զիջում նմանատիպ ջրերին: «Մեր հանքային ջուրը դուրս մնաց առեւտրի ցանցից ոչ միայն կոշտ մրցակցության պատճառով, այլ նաեւ, քանի որ հանքանյութերի պարունակությունը գերազանցում էր միջազգային չափանիշներով հաստատված քանակը»,-ասել է նա: Այդ կապակցությամբ Պողոսյանը պարզաբանել է, որ իր կազմով հայկական հանքային ջուրը բուժիչ սեղանի ջուր է եւ հանքանյութերի անբավարար քանակը կզրկի նրան բուժիչ հատկություններից:
Արմեն Պողոսյանը տեղեկացրել է, որ Հայաստանի սպառողների ասոցիացիան գյուղատնտեսության նախարարության սննդամթերքի եւ անասնաբուժության անվտանգության պետական տեսչությանն է ներկայացրել պաղպաղակի արտադրության եւ ձվի որակի ոլորտներում հայտնաբերված խախտումները: Ինչպես հաղորդել է Պողոսյանը, հետազոտված ապրանքների թվում չկա ոչ մեկը, որը կհամապատասխաներ որակի չափանիշներին: Նրա խոսքերով, հացի շուկան ուսումնասիրելուց հետո, դիտարկում կանցկացվի պաղպաղակի եւ ձվի շուկայում, նախատեսվում է նաեւ ուսումնասիրել կաթնամթերքի շուկան:
Ընդհանուր իրավիճակը Հայաստանի պարենամթերքի շուկայում, ըստ Պողոսյանի, անբավարար է: Այդ կապակցությամբ նա կոչ է արել սպառողներին առավել պահանջկոտ լինել ապրանքների որակի եւ անվտանգության հարցում, իսկ խախտումների հայտնաբերման դեպքում դիմել ասոցիացիա, կամ համապատասխան պետմարմիններին:

За последнее время в Армении актуальным является процесс стандартизации экспортируемых и импортируемых товаров. Поскольку Армения является членом ВТО, а с 2004 года в Армении действует Кодекс Алиментариус (свод принятых международным сообществом стандартов на пищевые продукты), то необходимо обеспечить соответствие стандартов на местную продукцию тем стандартам, которые применяются в странах ЕС. Об этом сообщил журналистам в четверг председатель Ассоциации потребителей Армении Армен Погосян.
Результатом этого несоответствия, по его мнению, является изъятие из мировой торговли армянской минеральной воды, которая по качеству ничем не уступает аналогичным питьевым водам. «Не только в силу жесткой конкуренции наша минеральная вода вышла из мировой торговли, но и потому, что содержание минералов в ней превышало установленное международными стандартами количество», – сказал он. В связи с этим Погосян пояснил, что по своему составу армянская минеральная вода является лечебно-столовой и недостаточное количество минералов лишит ее лечебного свойства.
Армен Погосян проинформировал, что Ассоциации потребителей Армении представила государственной инспекции по безопасности продуктов питания и ветеринарии Министерства сельского хозяйства результаты проделанных работ по выявлению нарушений в сфере производства мороженого и качества яиц. Как сообщил Погосян, среди изученных товаров нет ни одного, который бы соответствовал стандартам качества. По его словам, после исследован рынок хлеба, мониторинг будет проведен на рынке мороженного и яиц, планируется также изучить рынок молочных продуктов.
Общая ситуация на рынке продовольственных товаров Армении, по мнению Погосяна, неудовлетворительна. В связи с этим он призвал потребителей быть более требовательными к качеству и безопасности товаров, а в случае выявленных нарушений обращаться как в Ассоциацию, так и в соответствующие госорганы.