2 Ապրիլ 2009 - 11:15 AMT
Հայաստանի կառավարությունն այսօր տեղի ունեցած նիստում վերանայել է կոնյակի ու բրենդիի արտադրության կարգը:
Համաձայն «Խաղողի հումքով ոգելից խմիչքների մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքի` Հայաստանի Հանրապետության կառավարությունը որոշել է սահմանել հայկական կոնյակի, բրենդիի եւ խաղողի օղու գինենյութերի (տեսակների քանակը 13-ից հասցվել է 17-ի) արտադրության համար նախատեսված խաղողի սորտերը, ինչպես նաեւ հայկական կոնյակի, բրենդիի եւ խաղողի օղիների գինենյութերում բնական սպիրտի փաստացի նվազագույն քանակությունները, ոչ պակաս 8,0 ծավ. %-ից։
2008 թ. Հայաստանում կոնյակի արտադրության ծավալն 2007թ. հանմեմատ աճել է 13 տոկոսով ու կազմել է 15 961, 5 հազար լիտր:

2 Апрель 2009 - 11:15 AMT
Правительство Армении на заседании в четверг установило новые соотношения при производстве коньяка, бренди и виноградного водочного сырья
Согласно закону “Об алкогольных напитках из виноградного сырья” правительство Армении утвердило сорта для производства армянского коньяка, бренди и виноградного водочного сырья (число сортов увеличено с 13-ти до 17-ти), а также наименьшее содержание процента спирта (не менее 8%) в армянском коньяке, бренди и виноградного водочном сырье.
Объем произведенного в Армении коньяка в 2008 году вырос по отношению к 2007 году на 13% и составил 15961,5 тыс. литров.