19 Մարտ 2022 - 07:30 AMT
Մարտի 17-ին Մոսկվայում կայացած Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի խորհրդի նիստի ընթացքում ընդունված որոշմամբ՝ ֆիզիկական անձանց կողմից անձնական օգտագործման համար առցանց անմաքս առևտրի շեմը՝ գործող 200 եվրոյի փոխարեն սահմանվել է 1000 եվրո, տեղեկացնում է Պետական եկամուտների կոմիտեն։
Այն կգործի մինչև 2022թ․ հոկտեմբերի 1-ը։
Այն դեպքում, երբ ծանրոցի արժեքը գերազանցում է 1000 եվրոն, կամ դրա քաշը կազմում է ավելի, քան 31 կգ, անհրաժեշտ կլինի վճարել մաքսատուրք` պատվերների արժեքի 15% չափով, բայց ոչ պակաս, քան 2 եվրո՝ 1 կգ համար:
Նշվում է, որ ԵՏՀ խորհրդի կողմից ընդունված որոշումը թույլ կտա աջակցել ԵԱՏՄ անդամ պետությունների այն քաղաքացիներին, որոնք անձնական օգտագործման ապրանքներ են պատվիրում արտասահմանյան ինտերնետ-խանութներում, միաժամանակ՝ խուսափել ապրանքների դեֆիցիտից:

19 Март 2022 - 11:35 AMT
В Армении порог беспошлинной онлайн-торговли с 200 евро повысили до 1000 евро. Об этом сообщает Комитет государственных доходов РА.
Совет Евразийской экономической комиссии принял решение повысить порог беспошлинной онлайн-торговли для личного пользования физических лиц с действующих 200 евро до 1000 евро. Решение было принято на заседании Совета ЕЭК в Москве 17 марта.
Порог увеличен на временной основе – до 1 октября 2022 года. В том случае, когда стоимость посылки превышает 1000 евро, или ее вес больше 31 кг, необходимо будет выплатить пошлину в размере 15% от стоимости заказов, но не менее 2 евро за 1 кг.