21 Մարտ 2022 - 13:03 AMT
ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը, անդրադառնալով ՌԴ և Ուկրաինայի միջև ընթացող բանակցություններին, ասել է, որ հրադադարի հարց չի քննարկվում։
«Փաստն այն է, որ գործողության ցանկացած դադարեցում ազգայնական ստորաբաժանումներն օգտագործում են վերախմբավորման և ռուս զինվորականների վրա հարձակումները շարունակելու համար», – ասել է Պեսկովը, գրում է ՌԻԱ Նովոստին։
Նա անբավարար է համարել ռուս-ուկրաինական բանակցությունների դինամիկան՝ կոչ անելով բոլոր նրանց, ով կարող է ազդել ուկրաինական կողմի վրա, դրդել «Կիևին ավելի կառուցողական լինել բանակցություններում»։
Անդրադառնալով երկու երկրների նախագահների հնարավոր հանդիպմանը՝ Պեսկովն ասել է, որ ՌԴ և Ուկրաինայի նախագահներ >b>Վլադիմիր Պուտինի և Վլադիմիր Զելենսկու հանդիպում կազմակերպելու համար պետք է ֆիքսելու բան լինի, գրում է ՏԱՍՍ-ը։
«Երկու երկրների նախագահների հանդիպման համար դեռ պետք է «տնային աշխատանքը կատարել, այսինքն նախ պետք է բանակցել և համաձայնեցնել բանակցությունների արդյունքները։ Դեռ զգալի առաջընթաց չկա»,-ասել է Պեսկովը։

21 Март 2022 - 14:29 AMT
Делегации России и Украины не обсуждают вопрос о прекращении огня на время переговоров, «потому что любая остановка операции используется, чтобы продолжать атаки на российские войска», заявил пресс-секретарь президента России Дмитрий Песков.
«Нет. Дело в том, что любая остановка операции используется этими самыми националистическими подразделениями для перегруппировки, используется для того, чтобы продолжать атаки на российских военных», – ответил Песков на вопрос, обсуждается ли прекращение огня на время переговоров, пишут «Ведомости».
По его словам, для начала организации встречи президентов России и Украины «нужно сначала сделать домашнюю работу», то есть провести и согласовать результаты переговоров.
«Пока существенного какого-то продвижения не обеспечено, пока говорить соответственно о встрече двух президентов – им просто нечего будет фиксировать, нет договоренностей, которые они могут отфиксировать», – отметил он.
Переговоры российской и украинской делегаций по ситуации на Украине начались 28 февраля, с тех прошло уже четыре встречи. Советник главы офиса президента Украины Михаил Подоляк в интервью Wirtualna Polska заявил, что встреча президентов России и Украины Владимира Путина и Владимира Зеленского может состояться после завершения работы над соглашением между странами, что ожидается «в ближайшие недели».