Հայաստանում փետրվարի 24-ից մարտի 22-ն ընկած ժամանակահատվածում ԱՁ է հաշվառել ՌԴ 938 քաղաքացի: Նույն ժամանակահատվածում Հայաստանում գրանցվել է 268 ՍՊԸ, որոնցում առկա է իրավաբանական կամ ֆիզիկական անձ ՌԴ քաղաքացի։ Այդ մասին հայտնել է Արդարադատության նախարարության իրավաբանական անձանց պետական ռեգիստրի գործակալության պետ Տաթև Մկրտչյանը, տեղեկացնում է Արմենպրեսը։
Նրանց մեծ մասը ներկայացնում են տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտը:
«Գրանցման պահին որպես տնտեսական գործունեության դասակարգիչ ԱՁ-ների և ՍՊԸ-ների ճնշող մեծամասնությունն ընտրել է ՏՏ և ծրագրային մշակումների դասակարգիչը», – մանրամասնել է Մկրտչյանը։
Հայաստանում աշխատանք սկսող ՌԴ քաղաքացիները, սակայն, որոշ իրավական խնդիրների են բախվում, որոնք հաղթահարելու համար կարիք է լինում իրավաբանական խորհրդատվության:
Իրավաբան Լիլիթ Կարապետյանը մանրամասնել է, թե ինչ խնդիրների են բախվում ՌԴ քաղաքացիները և ինչ հարցերով են դիմում իրավաբանի օգնությանը:
«Հիմնական հարցերի շարքում են, թե ինչպես ընկերություն գրանցել, ինչպես ԱՁ հաշվառել, ստանալ կացության կարգավիճակ, արդյոք աշխատանքային թույլտվություն է պետք, ինչպես են կատարվում այդ գործընթացները, հարկերին վերաբերող հարցեր են հաճախ հնչում, ամենատարածված հարցն է՝ Հայաստանում ինչպես բիզնես սկսել», – նշել է նա։
Կարապետյանը վստահեցրել է, որ Հայաստանում ընկերություն գրանցելու և բիզնես սկսելու համար բավականին հեշտացված տարբերակներ կան։ Այս մասին, նրա պնդմամբ, հասարակությանը պատշաճ ձևով չի տեղեկացվում։
«Իր ընկերությունը Հայաստան տեղափոխել ցանկացողը պետք է վերցնի անձնագիրը, գա Հայաստան, այն թարգմանի նոտարում, գնա ռեգիստր ու կկարողանա ընդամենը կես ժամում իր ընկերությունը գրանցել», – նշել է նա։
Իրավաբանի կարծիքով՝ պետական միջամտության կարիք ևս կա։ Նրա խոսքով՝ չկան թեժ գծեր, հատուկ հարթակներ, որտեղ օտարերկրացիները կկարողանան ստանալ իրենց հուզող հարցերի պատասխանները։ Կարապետյանը լիահույս է, որ այս խնդիրը պետությունը կլուծի:

В период с 24 февраля по 22 марта в Армении в качестве индивидуальных предпринимателей зарегистрировались 938 граждан Российской Федерации. Об этом сообщила начальник Агентства государственного реестра юридических лиц Министерства юстиции Татев Мкртчян, пишет «Арменпресс».
За тот же период в Армении зарегистрировано 268 ООО, в которых присутствует юридическое или физическое лицо, являющееся гражданином России. Большинство из них представляют сферу информационных технологий.
«При регистрации подавляющее большинство частных ИП и ООО в качестве классификатора экономической деятельности выбрали разработчика ИТ и программирование», – сказала Татев Мкртчян.
Однако граждане России, начинающие предпринимательскую деятельность в Армении, сталкиваются с некоторыми юридическими проблемами, для решения которых требуется юридическая консультация.
Адвокат Лилит Карапетян заверила, что для регистрации компании и начала бизнеса в Армении есть довольно упрощенные варианты. Об этом, по ее утверждению, нет должной информации.
«Желающий перевезти свою компанию в Армению должен всего лишь взять свой паспорт, приехать в Армению, сделать его перевод у нотариуса, пойти в регистр и всего за полчаса зарегистрировать свою компанию», – отметила она.
По мнению юриста, есть необходимость и в государственном вмешательстве. По ее словам, нет горячих линий, специальных площадок, где иностранцы смогут получать ответы на волнующие их вопросы. Карапетян надеется, что государство решит эту проблему.
Россияне переезжают в Армению на фоне экономического кризиса, с которым столкнулась РФ из-за санкций, введенных в ее отношении после начала войны с Украиной.