«Գազի, ջրի եւ էլեկտրաէներգիայի սակագների բարձրացումը պայմանավորված է օբյեկտիվ պատճառներով եւ բնականաբար կհանգեցնի թանկացումների նրանց հարակից ոլորտներում, որոնք օգտվում են այդ ռեսուրսներից»,-լրագրողներին է ասել խորհրդարանի տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահի տեղակալ Վարդան Բոստանջյանը հինգշաբթի կայացած մամլո ասուլիսում: Նրա կարծիքով, այդ թանկացումները կտրուկ չեն եւ համաշխարհային ֆինանսատնտեսական ճգնաժամի պայմաններում մեր հասարակությունը կկարողանա հաղթահարել այդ դժվարությունները:
Բոստանջյանը նշել է, որ ազատ շուկայական տնտեսության պայմաններում յուրաքանչյուր անհատ պարտավոր է վճարել այն բարիքների համար, որոնցից օգտվում է: «Չնայած սակագների բարձրացմանը, յուրաքանչյուր սպառող պետք է օգտագործի հանրային ծառայություններն այն ծավալով, որի համար ի վիճակի է վճարել»,-ասել է նա: Այդ առնչությամբ Բոստանջյանը նշել է, որ հարեւան երկրների սպառողները շատ ավելին են վճարում նման ծառայությունների համար, եւ դա պետք է մեղմացուցիչ գործոն հանդիսանա, իսկ քաղաքացիները պետք է հասկանան, որ ստեղծված իրավիճակում երկրի կառավարությունն անում է հնարավոր ամեն ինչ բնակչության սոցիալական բեռը թեթեւացնելու համար: «Եթե միջոցները թույլ չեն տալիս ողջ ծավալով օգտվել հանրային ծառայություններից, ապա հարկավոր է տնտեսել»,-ասել է նա:
Հանձնաժողովի նախագահի տեղակալը պարզաբանել է, որ հանրային ծառայությունների տրամադրումը կապված է բարդ համակարգերի հետ, որոնց սպասարկման ու շահագործման համար մեծ ծախսեր են պահանջում այդ ենթակառուցվածքների զարգացման ոլորտում ներդրումներ կատարելու համար:
Անդրադառնալով բենզա- եւ գազալցակայանների հարցին` Բոստանջյանը նշել է, որ այդ ոլորտում որոշակի խնդիրներ կան, որոնք պայմանավորված են նրանց սեփականատերերեի սուբյեկտիվ մոտեցմամբ: Այդ կայանների հիմնական խնդիրը սպառողների անբարեխիղճ սպասարկումն է` լիցքավորման ծավալը չի համապատասխանում գանձված գումարին, ինչպես նաեւ վառելիքի անհամապատասխանությունն է որակին: Այս առնչությամբ հանձնաժողովի նախագահն ասել է, որ դա համապատասխան մարմնի անբարեխիղճ աշխատանքի արդյունքն է, որն իրականացնում է այդ օբյեկտների ստուգումն ու արտոնագրումը:
Հանրային ծառայությունների կարգավորման հանձնաժողովը փետրվարի 27-ին հաստատել է հանրային ծառայությունների նոր սակագները, որոնք ուժի մեջ մտան ապրիլի 1-ից:

«Повышение тарифов на газ, воду и электроэнергию обусловлено объективными причинами и естественно приведет к подорожанию смежных с ними отраслей, которые используют эти ресурсы», – сообщил журналистам заместитель председателя постоянной комиссии по экономическим вопросам армянского парламента Вардан Бостанджян на пресс-конференции в четверг. По его мнению, эти подорожания не носят резкий характер, и в условиях мирового финансово-экономического кризиса наше общество сможет преодолеть эти трудности.
Бостанджян отметил, что в условиях свободной рыночной экономики каждый индивид обязан платить за те блага, которые он использует. «Несмотря на повышение тарифов, каждый потребитель должен использовать тот объем общественных услуг, за которые он в состоянии заплатить», – сказал он. В связи с этим председатель комиссии сказал, что потребители соседних стран платят за общественные услуги намного больше, и это должно стать смягчающим фактором, а граждане должны понять, что в сложившейся ситуации правительство страны делает все возможное по снижению соцнагрузки на население. «Если же средства не позволяют использовать общественные услуги в полном объеме, необходимо применять более сберегательные методы», – сказал он.
Зампред комиссии пояснил, что предоставление общественных услуг связано со сложными системами, которые требуют больших затрат на обслуживание и эксплуатацию, однако это не связано с первоапрельским подорожанием, чтобы осуществить инвестиции в развитие этих инфраструктур.
Касаясь вопроса бензоколонок и газозаправочных станций, Бостанджян сказал, что в этой сфере есть определенные проблемы, которые обусловлены субъективным подходом их владельцев. Основной проблемой бензоколонок и газозаправочных станций является недобросовестное обслуживание потребителей: объемов заправки не соответствует проплаченной сумме, а также несоответствие качества горючего его цене. В связи с этим председатель сказал, что это является результатом недобросовестной работы соответствующего органа, который осуществляет проверки и лицензирование этих объектов.
Комиссия по регулированию общественных услуг Армении 27 февраля утвердила новые тарифы на общественные услуги, которые вступили в силу с 1 апреля 2009 года.