Հայաստանի իշխանությունները ծրագրում են ընթացիկ տարում պետբյուջեի ծախսային մասի կրճատում: Այդ մասին հինգշաբթի օրը կայացած մամլո ասուլիսի ժամանակ հայտարարել է Տնտեսական հարցերով մշտական խորհրդարանական հանձնաժողովի նախագահի տեղակալ Վարդան Բոստանջյանը:
Նրա խոսքերով, բյուջեի ծախսային մասի կրճատման հարցն ամենաանցանկալին է, սակայն դրանից խուսափել հնարավոր չէ:Նա ընդգծել է, որ ինչպիսի անուն էլ որ տրվի այս փաստին` բյուջեի վերանայում, տարվա վերջին քարորդին ծախսային մասի փոխանցում, այս ամենը ենթադրում է կրճատում: Դրա հետ մեկտեղ, Բոստանջյանն ընդգծել է, որ բյուջեի սոցիալական ծախսերը չեն կրճատվի:
Նշենք, որ վերջին մի քանի ամիսների ընթացքում բազմիցս ծագել է բյուջեի ծախսային մասի կրճատման հարցը: Այնուամենայնիվ, շատ մասնագետներ վստահաբար նշել են, որ սոցիալական մասի կրճատում չի ծրագրվում, ինչ վերաբերում է մյուս հոդվածներին, ապա այստեղ տեսակետները տարբերվում են. Նշենք նաեւ, որ Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանը Սյունիքի մարզ կատարած իր աշխատանքային այցի ընթացքում ասել է, որ պետության կարեւորագույն խնդիրը համարում է աշխատավարձերի, կենսաթոշակների եւ սոցիալական նպաստների ժամանակին վճարումը:

Власти Армении планируют сокращение расходной части госбюджета на текущий год. Об этом на пресс-конференции в четверг заявил зампредседателя постоянной парламентской комиссии по экономическим вопросам Вардан Бостанджян.
По его словам, вопрос сокращения расходной части бюджета – самый нежелательный, однако его не избежать. Он подчеркнул, что как бы не именовали этот факт – пересмотрение бюджета, перечисление расходной части на последнюю четверть года – все это подразумевает сокращение. Вместе с тем, Бостанджян отметил, что социальные расходы бюджета сокращены не будут.
Отметим, что за последние несколько месяцев неоднократно возникал вопрос о сокращении расходной части госбюджета. Тем не менее, многие специалисты с уверенностью отмечали, что сокращения социальной части не планируется, что же касается других статей – то тут прогнозы расходились. Заметим также, что президент Армении Серж Саркисян во время рабочего визита в Сюникскую область сказал, что важнейшей задачей государства считает своевременную выплату зарплат, пенсий и социальных пособий.