1902 թվականին ստեղծված ՝ ARARAT «Ընտիր» լեգենդար կուպաժն առաջին հայկական տեսակավոր կոնյակն է, որը դարձել է կոնյակագործության տարեգրի զարդատառը։
Երկակի հոբելյանական տարում՝ հայկական կոնյակագործության 135-րդ ամյակին և առաջին հայկական կոնյակի 120-րդ տարեդարձին ընդառաջ, Երևանի կոնյակի գործարանը ներկայացնում է լեգենդար կոնյակի կոլեկցիոն տարբերակի վերածնունդը։
Այս պատմական կուպաժի հեղինակը Ֆրանսիայի գինեգործական հեղինակավոր դպրոցներից մեկի շրջանավարտ Մկրտիչ Մուսինյանցն է։ Նրա ստեղծագործական որոնումներն ու կրթությունն արտացոլեցին Հայաստանի շռայլ բնությունը և խաղողի հատընտիր տեսակները հայկական առաջին տեսակավոր կոնյակում։ Իր ստեղծումից անմիջապես հետո այդ կուպաժը հիացրել է ֆրանսիական ամենահեղինակավոր մրցույթի դժվարահաճ մասնագետներին։
Մուսինյանցի համար «Ընտիրը» դարձավ հայրենիքը մեծարելու միջոց և փայլուն վկայությունն առ այն, որ Հայաստանի բնության ու անկրկնելի վարպետության միությունը ստեղծում են նշաձող, որն առ այսօր շարունակում է ոգեշնչել կոնյակի իրական գիտակներին:
ARARAT «Ընտիրը» առանձնանում է սաթե հարուստ գույնով, որտեղ առկայծում է պղնձագույն փայլը։ Կլորավուն երկարատև համը վերափոխվում է ցիտրուսային և կարամելային նրբերանգներով և ավարտվում նուշի անորսալի դառնությամբ։
«Ընտիր» կոնյակի վերածնունդն առաջին հերթին վկայում է Երևանի կոնյակի գործարանի պատմական ժառանգորդության մասին։ Սա մեր հարգանքն է այդ արժեքավոր ժառանգության հանդեպ, որի մասն ենք կազմում նաև մենք։ Կոնյակի այս բացառիկ սպիրտները, որ անկասկած մեր պարծանքն են, հնարավորություն են ընձեռում ոչ միայն վերականգնելու պատմական կուպաժները, այլ նաև դրանք դարձնելու կոլեկցիոն», – նշել է Երևանի կոնյակի գործարանի գործադիր տնօրեն Սերգեյ Խաչատրյանը։
Այս պատմական կոնյակի վերաթողարկումը նշանավորում է ARARAT-ի բացառիկ ժառանգությունը, քանի որ միայն այսպիսի հարուստ անցյալ ունեցող ապրանքանիշն է ի զորու վերականգնել նման նմուշներ՝ դարձնելով նրանց կոլեկցիոն։
«Ընտիր» կոնյակի կոլեկցիոն վերածնունդն էլ ավելի ընդգծեց նրա համահոտային ներդաշնակությունը, քանի որ երեք լրացուցիչ տարվա հնացումն առավել վառ բացահայտեց միահյուսված սպիրտների ողջ հմայքը։ ARARAT-ի վինտաժային շարքի հետ աշխատելն անկրկնելի փորձ է և հետաքրքիր երկխոսություն տարբեր սերունդների հետ»,- ասել է Երևանի կոնյակի գործարանի արտադրության գծով տնօրեն Համլետ Անտոնյանը։
ARARAT «Ընտիրը» լրացնում է ARARAT-ի վինտաժային կոնյակների շարքը և իր նրբաճաշակ փաթեթավորմամբ կշարունակի շարքի միասնական ոճային լուծումները։ Վերաթողարկված կոնյակի գրաֆիկական և գունային լուծումները փառաբանում են հայկական խաղողի յուրահատկությունը՝ որպես վառ և հիշարժան պատմությունների անփոխարինելի սկիզբ:
ARARAT «Ընտիր» կոնյակի սահմանափակ ներկայացվածությունը կհանդիսանա նոր երկխոսության ևս մեկ հիանալի առիթ՝ ARARAT կոնյակի գնահատողների համար։
ԱՐԱՐԱՏ-ի վինտաժ հավաքածուն տարբեր ժամանակներում Երևանի կոնյակի գործարանի կողմից վերաթողարկվող կոնյակների շարք է: Վինտաժ հավաքածուի բոլոր կուպաժները վերստեղծվում են օրիգինալ բաղադրատոմսերով և վերարտադրում են հանրահայտ կոնյակների էտալոն նմուշները: 2015թվ.-ին սահմանափակ քանակությամբ ներկայացվեց հավաքածուի առաջին կոնյակը՝ լեգենդար Հայաստանը: 2018 թվականին հավաքածուն համալրվեց «Երևան» կոնյակով։

29 Март 2022 - 13:14 AMT
Ереванский коньячный завод возрождает легендарный купаж ARARAT «Отборный» в год 135-летнего юбилея коньякоделия в РА
Созданный в 1902 году легендарный купаж ARARAT «Отборный» был первым армянский марочным коньяком, который стал филигранным инициалом, открывшим летопись армянского коньякоделия.
В год двойного юбилея – 135-летия коньякоделия в Армении и 120-летия первого армянского марочного коньяка – Ереванский коньячный завод возрождает коллекционную версию легендарнoго купажа ARARAT «Отборный», сообщает пресс-служба завода.
Автором этого оригинального купажа был Мкртич Мусинянц, творческий поиск и великолепное образование которого еще в начале прошлого века отразили дары щедрой природы Армении – многообразие уникальных виноградных сортов – в коньяке, который вскоре после своего создания завоевал сердца самого взыскательного международного жюри влиятельного французского конкурса.
Для выпускника престижной винодельческой школы Франции Мкртича Мусинянца – «Отборный» стал оммажем родной земле и блестящим свидетельством того, что единение природы Армении и истинного мастерства создают эталон, который продолжает вдохновлять не одно поколение ценителей всего утонченного.
ARARAT «Отборный» отличает насыщенный янтарный цвет с медным отблеском. Округлый, продолжительный вкус переливается нотами цитруса, карамели и завершается аккордом едва проступающего горького миндаля.
«Ренессанс коньяка «Отборный» – это прежде всего свидетельство исторической преемственности Ереванского коньячного завода. Это наш пиетет к тому наследию, частицей которого мы являемся. Это также наша гордость за уникальные запасы наших спиртов, которые позволяют не только воссоздавать исторические купажи, но и делать их коллекционными», – отмечает Сергей Хачатрян, исполнительный директор Ереванского коньячного завода.
Воссоздание исторических купажей подчеркивают уникальное наследие ARARAT, ведь только бренд с таким исключительным наследием имеет возможность возрождать исторические образцы, делая их при этом коллекционными.
«Став коллекционным, воссозданный купаж коньяка «Отборный» еще ярче проявил гармонию его органолептики, поскольку 3 дополнительных года послекупажной выдержки дали возможность редким спиртам купажа лучше раскрыться в их единении. Работать с винтажной линейкой ARARAT – это всегда невероятный опыт и интересный диалог поколений»,- комментирует директор по производству Ереванского коньячного завода Гамлет Антонян.
ARARAT «Отборный» дополнит винтажную коллекцию ARARAT и продолжит единые стилистические решения серии, представ в элегантной упаковке, графическо-цветовое решение которой воспевает уникальность армянского винограда как незаменимого начала ярких историй.
Выборочная дистрибуция коньяка ARARAT «Отборный» обеспечит интересный диалог для тех ценителей армянского коньяка ARARAT, кому интересны эксклюзивные предложения.
Винтажная коллекция АРАРАТ – серия воссоздаваемых коньяков, производимых на Ереванском коньячном заводе в различные времена. Все купажи винтажной коллекции воссоздаются по оригинальным рецептам и воссоздают эталонные образцы знаменитых коньяков. В 2015-ом году был представлен первый коньяк серии – легендарная Армения, в 2018-ом году серия была дополнена коньяком «Ереван».