«Արտենի-Արագած հատվածը չի վերանորոգվել ավելի քան 20 տարի, նրա տեխնիկական վիճակը գնահատվում է չափազանց անբավարար»,- նշել է ,ՀԿԵե ՓԲԸ Գծի ծառայության պետ Ա. Ունուսյանը: Նրա խոսքերով` այդ աշխատանքների հետ զուգահեռաբար ակտիվորեն շարունակվում է Մասիս կայարանի գծի 6-րդ հատվածի վերանորոգումը: «Երկուշաբթի պլանավորում ենք Սպիտակ-Արչուտ վազուրթում սկսել ամբարձման վերանորոգումը, որի երկարությունը կազմում է մոտ 1 կմ: Ընդհանուր առմամբ 2009թ. ամբարձման վերանորոգման ծրագիրը կազմում է 60 կմ: Հաջորդ շաբաթ կանցնենք վերականգնողական աշխատանքների ՍպանդարյանՊռոշյան վազուրթում»- ավելացրեց նա:
Հիշեցնենք, որ վերանորոգման եւ շինմոնտաժային աշխատանքների վերանորոգման եւ շինմոնտաժային աշխատանքների, ինչպես նաեւ գծի արհեստական կառույցների, կապի եւ էներգամատակարարման սարքավորումների ընթացիկ պահպանման աշխատանքների կազմակերպման եւ անցկացման նպատակով` «Հարավկովկասյան երկաթուղի» ՓԲԸ ղեկավարությունը ընդունել է որոշում` «պատուհաններ» կազմակերպելու վերաբերյալ: Վերջինս իրենից ներկայացնում է որոշակի երկաթուղային տեղամասում երթեւեկության ժամանակավոր դադարեցում` վերանորոգման եւ վերականգնողական աշխատանքների անցկացման համար:
Ծրագրի շրջանակներում նախատեսվում է անցկացնել գլխավոր գծի 45,0 կմ հիմնանորոգում: Աշխատանքները պլանավորվում է ավարտին հասցնել մինչեւ 01.12.2009թ.:
«Հարավկովկասյան երկաթուղի» ՓԲԸ «Ռուսական երկաթուղիներ» ԲԲԸ 100 % դուստր ընկերությունն է: «Հայկական երկաթուղի» ՓԲԸ կոնցեսիոն կառավարման է հանձնվել «ՀԿԵ» ՓԲԸ` համաձայն Կոնցեսիոն պայմանագրի, որը կնքվել է 2008թ. փետրվարի 13-ին: Կոնցեսիոն կառավարման ժամկետը կազմում է 30 տարի` 10 տարի հետաձգման իրավունքով:

2 апреля ЗАО “Южно-Кавказская железная дорога” завершило восстановление 450 м пути на перегоне Артени-Арагац. Как сообщает пресс-служба компании, участок Артени-Арагац не ремонтировался более 20 лет, его техническое состояние оценивается как крайне неудовлетворительное.
Начальник Службы пути ЗАО «ЮКЖД» Ашот Унусян отметил, что параллельно с этими работами активно продолжается ремонт 6-го пути станции Масис. Он добавил, что планируется приступить к подъемочному ремонту на перегоне Спитак-Арчут и перейти к восстановительным работам на перегоне Спандарян-Прошян.
Как отмечается в сообщении, в целях организации и проведения ремонтных и строительно-монтажных работ, а также работ по текущему содержанию пути ЗАО “Южно-Кавказская железная дорога” принято решение об организации “окон”. Последнее представляет собой временную остановку движения на конкретном железнодорожном участке для проведения ремонтно-восстановительных работ.
В рамках программы будет проведен капитальный ремонт 45,0 км главного пути. Работы планируется завершить к 01.12.2009 г.