3 Ապրիլ 2009 - 10:16 AMT
Կարեւորելով գյուղական համայնքների դերը Հայաստանի սոցիալ-տնտեսական զարգացման մեջ եւ գյուղական աշխատուժի արդյունավետ ու նպատակային օգտագործման խնդիրները` «Ամերիա» ՓԲԸ-ն դեռեւս նախորդ տարվա վերջերին ձեռնամուխ եղավ այս կարեւորագույն խնդիրների հետազոտման աշխատանքներին` շահելով ՀՀ զբաղվածության պետական ծառայության կողմից հայտարարված մրցույթը` «Աշխատուժի ուսումնասիրություն գյուղական համայնքներում» թեմայով:
Ինչպես ասվում է «Ամերիա» ՓԲԸ-ի տրամադրած հաղորդագրության մեջ, ուսումնասիրությունը նպատակ ուներ բացահայտել գյուղական համայնքներում առկա խնդիները, մասնավորապես` աշխատուժի զբաղվածության աստիճանը, նրանց կարիքները, փոքր եւ միջին գործարարության ներդրման, գյուղական համայնքներում տնտեսության զարգացման եւ ոչ գյուղատնտեսական զբաղվածության պայմանների ստեղծման հնարավորությունները:
Հետազոտությունն իրականացվել է Հայաստանի 8 մարզերի 15 գյուղական համայնքներում: Հետազոտվել են Արագածոտնի, Արարատի, Արմավիրի, Գեղարքունիքի, Լոռու, Շիրակի, Սյունիքի, եւ Տավուշի մարզերը:
Սոցիալական տարբեր շերտերի վերաբերյալ առավել ամբողջական պատկերացում կազմելու նպատակով` հետազոտությունն իրականացվել է 12 համեմատաբար ցածր կենսամակարդակ ունեցող եւ 3 համեմատաբար բարձր կենսամակարդակ ունեցող համայնքներում: Վերջիններիս մեջ ընդգրկվել են Բաղրամյան (Արմավիրի մարզ), Օհանավան (Արագածոտնի մարզ) եւ Մխչյան (Արարատի մարզ) համայնքները:
Հետազոտվող հարցերի շուրջ հարցում է կատարվել նաեւ գյուղական համայնքների գործատուների, կրթական հաստատությունների ղեկավարների եւ ավագանու անդամների շրջանում: Հետազոտությունների արդյունքներով «Ամերիա» ՓԲԸ-ի մասնագետները կատարել են համապարփակ վերլուծություն` անհրաժեշտ եզրահանգումներով. մշակել են նպատակային առաջարկություններ` օրենսդրական, սոցիալ-տնտեսական ոլորտների բարեփոխումների ուղղությամբ, որոնք կնպաստեն գյուղական համայնքների տնտեսության զարգացմանը – զբաղվածության խնդրի լուծմանը, աշխատուժի նպատակային եւ արդյունավետ օգտագործմանը:
Կատարված աշխատանքն ամփոփվել է ծավալուն եւ բովանդակալից հաշվետվությամբ եւ այն ներկայացնելու համար «Արմենիա Մարիոթ» հյուրանոցում կազմակերպվել է շնորհանդես, որին մասնակցել են պաշտոնատար անձիք ՄԱԿ-ից, ԱՄՆ ՄԶԳ-ից, էկոնոմիկայի, գյուղատնտեսության, տարածքային կառավարման, աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի, կրթության եւ գիտության նախարարություններից, ազգային անվտանգության, ազգային վիճակագրության ծառայություններից, ՄԿՈՒԶԱԿ-ից, ինչպես նաեւ` շվեդ փորձագետներ եւ այլ շահագրգիռ կազմակերպություններ:
«Ամերիա»-ն համակողմանի մասնագիտական ծառայություններ տրամադրող ընկերությունների խումբ է: «Ամերիա»-ն գործունեություն է ծավալում մասնագիտական ծառայությունների չորս հիմնական ոլորտում` գործարար խորհրդատվություն. աուդիտ, հաշվապահական եւ հարկային խորհրդատվություն. իրավաբանական խորհրդատվություն. ներդրումային-բանկային խորհրդատվություն: Ընկերությունը հիմնադրվել է 1998թ-ին եւ կարճ ժամանակահատվածում առաջատար դիրքեր է զբաղեցրել խորհրդատվական ծառայությունների հայաստանյան շուկայում: Իր գործուներության ոլորտում կիրառելով միջազգային փորձը եւ համակողմանի խնդիրենրի լուծման ընթացքում ցուցաբերելով տեղական առանձնահատկությունների խոր իմացություն` «Ամերիա»-ն մասնագիտացել է հասարակական եւ տնտեսական գործունեության ավելի քան 30 բնագավառում:

3 Апрель 2009 - 10:16 AMT
Придавая большое значение роли сельских общин в социально-экономическом развитии Армении и вопросам эффективного и целенаправленного использования рабочей силы, ЗАО “Америя” еще в конце прошлого года начало исследование в данной области, выиграв тендер Госслужбы РА по вопросам занятости на “Исследование рабочей силы в сельских общинах”. Как говорится в сообщении, предоставленном ЗАО “Америя”, целью исследования являлось выявление проблем сельских общин, в частности – степени занятости, нужд, а также возможностей внедрения малого и среднего бизнеса, развития экономики в сельских областях и создания условий для обеспечения рабочими местами не только в сфере сельского хозяйства.
Согласно сообщению, исследования проводились в 15-и сельских общинах в 8-и марзах РА, в том числе в Арагацотнской, Араратской, Армавирской, Гегаркуникской, Лорийской, Ширакской, Сюникской и Тавушской областях.
В результате исследований специалисты ЗАО “Америя” провели анализ и сделали следующие заключения: разработаны целевые предложения относительно реформ законодательной, социально-экономической сфер, которые будут способствовать развитию экономики сельских общин и решению задачи занятости, а также целенаправленному и эффективному использованию рабочей силы.
В сообщении отмечается, что выполненные работы были представлены в виде объемного содержательного отчета. С этой целью в отеле “Армения Мариотт” была организована презентация с участием должностных лиц из ООН, USAID, министерств экономики, сельского хозяйства, регионального управления, труда и социальных вопросов, науки и образования, служб национальной безопасности, статистической, Национального центра по развитию профессионального образования и обучения, а также экспертов из Швеции и других заинтересованных организаций.
АМЕРИЯ – группа компаний, предоставляющая комплексные профессиональные услуги. Америя специализируется в четырех основных сферах профессиональной деятельности: управленческий консалтинг; аудит, бухгалтерский и налоговый консалтинг; юридический консалтинг; инвестиционно-банковские услуги. Основанная в 1998 году, компания вскоре стала лидером на армянском рынке консалтинговых услуг. АМЕРИЯ привнесла в эту сферу международный опыт и проявила понимание местных особенностей при разрешении комплексных задач в более чем 30 областях экономики и общественной деятельности.