3 Ապրիլ 2009 - 13:13 AMT
Մարտի 3-ին Երեւանում ստորագրվել է Հայաստանի եւ Իրանի միջեւ ուղղակի երկաթուղային հաղորդակցության կառուցման վերաբերյալ փոխըմբռնման մասին Հուշագիր: Հայկական կողմից նախագիծը ստորագրել է Հայաստանի տրանսպորտի եւ կապի նախարար Գուրգեն Սարգսյանը, իսկ Իրանի կողմից` Իրանի ճանապարհների եւ հաղորդակցության նախարար Համիդ Բիխբախանին: «Այս մասվա ընթացքում ծրագրվում է Հուշագրի ստորագրումը Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանի կողմից ԻԻՀ կատարելիք պաշտոնական այցի ընթացքում»,- հաղորդել է Հուշագրի ստորագրման արարողությանը Հայաստանի տրանսպորտի նախարարության ղեկավարը:
Գուրգեն Սարգսյանի խոսքով, նախագիծը զգալի տարածաշրջանային նշանակություն ունի: «Ամենայն հավանականությամբ, Հայաստանի տարածքով ճանապարհը կկառուցվի Ջերմուկ քաղաքից դեպի Սեւանա լճի կողմը»,- ասել է նա:
Հուշագրի ստորագրումից հետո իրանական նախարարը ասել է, որ երկաթուղային ճանապարհի երկարությունը կկազմի 470 կմ, որից 60 կմ կանցնի Իրանի, մնացած 410 կմ` Հայաստանի տարածքով: «Այդ նախագիծը, փաստորեն, կրկնում է Մեծ մետաքսյա ճանապարհը, բայց երկաթուղային ճանապարհի ձեւաչափով»,- հաղորդել է Բիխբախանին:
Բիխբախանին պարզաբանել է, որ աշխատանքները տարվելու են երեք փուլով, որոնք ենթադրում են հետազոտությունների անցկացում եւ ՏՏՀ կազմում, ճանապարհի որոշում, քարտեզների նախապատրաստում եւ անմիջականորեն կառուցումը: Առաջին եւ երկրորդ փուլերը կարող են տեւել մինչեւ մեկուկես տարի, իսկ կառուցման երրորդ փուլը կտեւի երեքից չորս տարի, փաստացիորեն Իրան-Հայաստան երկաթուղին պատրաստ կլինի 5 տարի անց:
Նրա խոսքով, ողջ նախագծի ընդհանուր ծախսերը կկազմեն 1-1,2 մլրդ ԱՄՆ դոլար: «Կառուցման համար վարկի տրամադրման մասին ակտիվ բանակցություններ են ընթանում ՀԲ եւ Ասիական բանկի հետ»,- ասել է նա: Այդ կապակցությամբ իրանական նախարարը ասել է, որ Ռուսաստանը մեծ հետաքրքրություն է ցուցաբերում նախագծի հանդեպ եւ, հնարավոր է, իր ֆինանսական բաժինը ներդնի:

3 марта в Ереване состоялось подписание проекта Меморандума о взаимопонимании о строительстве прямого железнодорожного сообщения между Арменией и Ираном. С армянской стороны проект подписал министр транспорта и связи Армении Гурген Саркисян, а со стороны Ирана – министр дорог и коммуникаций Ирана Гамид Бихбахани. «В течение этого месяца планируется подписание Меморандума президентом Армении Сержем Саргисяном в ходе его официального визита в ИРИ», – сообщил глава армянского Минтранса на церемонии подписания проекта Меморандума.
По словам Гургена Саркисяна, проект имеет существенное региональное значение. «По всей вероятности, маршрут по территории Армении будет проложен от города Джермук в сторону озера Севан», – сказал он.
После подписания меморандума иранский министр сказал, что протяженность железной дороги составит 470 километров, из которых 60 км. пройдут по территории Ирана, остальные 410 км. – по территории Армении. «Этот проект фактически повторяет маршрут Великого шелкового пути, но в формате железной дороги», – сообщил Бихбахани.
Бихбахани пояснил, что работы будут вестись в три этапа, предусматривающих проведение исследований и составление ТЭО, определение маршрута и подготовку карт и непосредственно строительство. Первый и второй этапы могут продлиться до полутора лет, а третий этап строительства займет от трех до четырех лет, фактически железная дорога Иран – Армения будет готова через 5 лет.
По его словам, общие расходы на весь проект составят от 1 до 1,2 миллиарда долларов США. «О предоставлении кредита на строительство идут активные переговоры с ВБ и Азиатским банком», – сказал он. В связи с этим иранский министр сказал, что Россия также проявляет большой интерес к проекту и возможно внесет свою финансовую долю.