ԱՄՆ նախկին նախագահ Բիլ Քլինթոնը հայտարարել է, որ ժամանակին առաջարկել է ՌԴ նախագահներ Բորիս Ելցինին, իսկ հետո՝ Վլադիմիր Պուտինին, որ ՌԴ-ն անդամակցի ՆԱՏՕ-ին։ Այդ մասին նա գրել է Atlantic-ի սյունակում։
Նա նշել է, որ 1990-ին զարգանում էին կապերը ՌԴ և դաշինքի միջև, Մոսկվան մասնակցում էր «Գործընկերություն հանուն խաղաղության» ծրագրին, կնքվել է ՌԴ-ՆԱՏՕ Հիմնարար ակտը, ԱՄՆ-ն ֆինանսավորել է ռուսական զորքերի դուրսբերումը Մերձբալթյան երկրներից, համատեղ մասնակցություն է եղել մի քանի խաղաղապահ գործողությունների, գրում է ՌԻԱ Նովոստին։
«Այդ ամբողջ ընթացքում մենք ՆԱՏՕ-ի դռները բաց ենք պահել ՌԴ անդամակցության համար, և այդ մասին ես պարզ ասել եմ Ելցինին, հետո նրա հետնորդ Վլադիմիր Պուտինին»,-ասել է Քլինթոնը։
Նա նաև կեղծ է անվանել այն պնդումները, թե ԱՄՆ-ն «անտեսել է, չի հարգել և ձգտել է մեկուսացնել Ռուսաստանին», սակայն, խոստովանել է, որ ՆԱՏՕ-ն ընդլյանվել է դեպի արևելք, անկախ Մոսկվայի առարկություններից։ Նա դաշինքի այդպիսի քաղաքականությունը «ճիշտ է» անվանել։
Ավելի վաղ ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինն ասել էր, որ 2000-ին Քլինթոնի Մոսկվա այցի ժամանակ ինքը հարցրել է, թե ինչպես ԱՄՆ-ն կվերաբերվի ՌԴ հնարավոր անդամակցությանը ՆԱՏՕ-ին, որի արձագանքը «շատ զուսպ էր»։ Պուտինն ասել է, որ ԱՄՆ իրական դիրքորոշումն այդ հարցում տեսանելի է Մոսկվայի հասցեին փաստացի ոչ բարեկամական քայլերից, ինչպիսին էր ակնհայտ աջակցությունն ահաբեկիչներին Հյուսիսային Կովկասում, քամահրական վերաբերմունքn անվտանգության ոլորտում ՌԴ մտահոգություններին, ՀՀՊ Պայմանագրից դուրս գալը և այլն։

9 Апрель 2022 - 11:42 AMT
Соединенные Штаты предлагали Борису Ельцину и Владимиру Путину возможность вступления России в НАТО. Об этом бывший президент США Билл Клинтон рассказал в колонке для The Atlantic.
По его словам, в 1990-е годы связи между Североатлантическим альянсом и Москвой развивались. Он напомнил, что в те времена Россия приняла участие в программе «Партнерство во имя мира», состоялось заключение основополагающего акта Россия – НАТО о взаимных отношениях, сотрудничестве и безопасности, а США оказали финансовую помощь России для вывода ее военных из Прибалтики. Помимо этого Россия и НАТО совместно участвовали в разного рода миротворческих операциях, пишет РБК.
«Все это время мы держали двери НАТО открытыми для вступления России, о чем я ясно заявлял Ельцину, а затем и его преемнику Владимиру Путину», – заявил американский экс-президент.
Клинтон подчеркнул, что разного рода заявления о том, что США каким-либо образом старались изолировать Россию, загнать ее в определенные рамки, либо же проявлять неуважение или вовсе игнорировать являются неправдой. При этом он согласился с тем, что альянс действительно стремился расширяться в восточном направлении, несмотря на возражения России, назвав действия НАТО в тот период времени «правильными и последовательными решениями».
В 2017 году Путин в интервью американскому режиссеру Оливеру Стоуну рассказал, что именно он предлагал Клинтону подумать о вступлении России в НАТО. Ранее Путин неоднократно говорил, что в 1990-е годы Москва делала все, чтобы выстроить нормальные отношения с Западом, а Западу надо было относиться к России как к возможному союзнику. Однако, как он заявил в декабре 2021 года, все было наоборот: была «попытка дальнейшего развала», НАТО начали расширять на восток.