Հայաստանը սկսել է ռուբլով վճարել ռուսական գազի դիմաց։ Այդ մասին ասել ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Վահան Քերոբյանը։
Նախարարն ասել է, որ գնագոյացումը տեղի է ունենում դոլարով, սակայն վճարումը կատարվում է ռուբլով։
«Որքան գիտեմ, վերջին մի քանի վճարումը կատարվել է ռուբլով, սակայն համապատասխան փոխարժեքով»,- ասել է նա, հայտնում է ՌԲԿ-ն։
«Գազպրոմի» պաշտոնական ներկայացուցիչ Սերգեյ Կուպրիյանովը հաստատել է դա։
«Իրոք, ՀՀ գազի առաքման «Գազպրոմի» պայմանագիրն արդեն մի քանի տարի է թույլ է տալիս գազի դիմաց վճարել ռուբլով և այդ հնարավորությունն օգտագործվում է»,- ասել է նա։
Հայաստանը չի միացել ՌԴ դեմ գործող պատժամիջոցներին և ռուսական գազի դիմաց ռուբլով վճարումն առնչություն չունի ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի մարտի 31-ի հրամանագրով սահմանված կարգին, որով նոր կարգ է սահմանվում ռուսական գազի գնման դիմաց «ոչ բարեկամ երկրների համար»։ ՀՀ փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանը նշել էր, որ մարտի 23-ից բանակցություններ են ընթանում գազի դիմաց ռուբլով վճարելու շուրջ։

Армения начала осуществлять платежи за российский газ в рублях, заявил министр экономики страны Ваган Керобян.
«Насколько я знаю, последние несколько платежей были именно в рублях, но по соответствующему курсу», – заявил он, пишет РБК.
По словам Керобяна, ценообразование происходит в долларах, но оплата осуществляется в рублях.
«Действительно, контракт «Газпрома» на поставку газа в Армению уже несколько лет позволяет платить за газ в рублях, и эта возможность используется», – подтвердил официальный представитель «Газпрома» Сергей Куприянов.
«Газпром» – единственный поставщик в Армению природного газа, который продается потребителям. Оператор газотранспортной сети Армении – «Газпром Армения», стопроцентная «дочка» концерна. Цена российского газа для Армении составляет $165 за 1 тыс. куб. м. В 2021 году она закупила в России на $414 млн газ и еще примерно на $270 млн нефтепродукты.
В конце марта президент РФ Владимир Путин подписал указ, который устанавливает, что российский газ теперь должен продаваться за рубли. Но это касается только «недружественных» стран, в первую очередь членов Евросоюза, которые ввели санкции против России в ответ на войну в Украине.