Յուրաքանչյուր երկիր պետք է ունենա մի քանի այլընտրանք, ինչը կապահովի, առաջին հերթին արտաքին առեւտուրը, եւ երկրորդ` այդ տարածքում առեւտրային հարաբերությունները: Այդ մասին Երեւանում Հայաստանի եւ Իրանի Իսլամական Հանրապետությունների միջեւ ուղիղ երկաթուղային գիծ կառուցելու մասին փոխըմբռնման հուշագրի նախագծի նախաստորագրումից հետո հայտարարել է Իրանի Իսլամական հանրապետության Ճանապարհաների եւ հաղորդակցության նախարար Համիդ Բիհբահանին :
Լրագրողի այն հարցին, թե արդյո՞ք Կարս-Ռեշթ-Աստարա երկաթգծի շինարարությունը չի խանգարի Իրան-Հայաստան նախագծին, եւ արդյո՞ք դրանք մրցակից չեն, Իրանի Ճանապարհաների եւ հաղորդակցության նախարար Համիդ Բիհբահանին պատասխանել է ասացվածքով. «Լավ տնտեսագետը բոլորը ձվերը մեկ զամբյուղի մեջ չի դնում»:
Այդ առնչությամբ, Իրանի նախարարը նշել է, որ իրենք շատ նախագծեր ունեն, այդ թվում նաեւ Ջուլֆա-Մեղրի-Երեւան նախագիծը, որն արդեն սկսել են քննարկել եւ երբեք այդ նախագծերը չեն դիտարկվել որպես մրցակից:

Каждая страна должна иметь несколько альтернатив, что обеспечивает, во-первых, внешнюю торговлю, а во-вторых, – торговые отношения на этой территории. Об этом в Ереване после подписания предварительного Меморандума о взаимопонимании по строительству прямого железнодорожного сообщения между Арменией и Ираном заявил министр дорог и коммуникаций Ирана Гамид Бихбахани.
На вопрос журналиста, не помешает ли строительство железной дороги Карс-Решт-Астара проекту Иран-Армения и не являются ли они конкурирующими, министр дорог и коммуникаций Ирана Гамид Бихбахани ответил поговоркой: «Хороший экономист не укладывает все яйца в одну корзину».
В связи с этим иранский министр отметил, что у них есть много проектов, в том числе проект Джульфа-Мегри-Ереван, который уже начали обсуждать, и никогда эти проекты не рассматривались как конкурентные.