3 Ապրիլ 2009 - 17:55 AMT
Վերջին 7-8 տարիներին Հայաստանի Կենտրոնական բանկը ոչ մի զսպող գործողություններ չի կատարել ազգային տարադրամի փոխարժեքի շարժման հանդեպ: Այդ մասին PanARMENIAN.Net-ի թղթակցին է հայտնել Կենտրոնական բանկի նախագահ Արթուր Ջավադյանը` չպարզաբանելով, որ այդ դեպքում նկատի ուներ այն ժամանակը, երբ ԿԲ հայտարարեց լողացող փոխարժեքին անցնելու մասին:
Նրա խոսքով, Հայաստանի Կենտրոնական բանկը զսպելու է փոխարժեքը միայն փոխարժեքի շուկայում «հրդեհի» դեպքում: «Փոխարժեքի կտրուկ աճի կամ նվազման դեպքում ԿԲ մի կողմից կսկսի վաճառել, մյուս կողմից` գնել»,- հայտնել է Ջավադյանը: Դրամի երկրորդ արժեզրկման հնարավորության մասին հարցը զարմացրեց ԿԲ նախագահին. «Իսկ մենք արդյոք ազգային տարադրամի արժեզրկում անցկացրե՞լ ենք»: Ինչպես ասել է Ջավադյանը, նրա մտքով անգամ չէր անցել նման հնարավորությունը, միակ բանը, որ հայտարարել է ԿԲ, 360-380 միջակայքն է, որի սահմաններում «կարող է տատանվել ազգային տարադրամի փոխարժեքը»: «Դա ընդամենը մեր մասնագետների եւ միջազգային կառույցների (ՄՏՀ, ՀԲ) մասնագետների գնահատականն է, բայց դա չի նշանակում, որ փոխարժեքը պետք է տատանվի այդ սահմաններում»,- ասել է նա:
Նշենք, որ Ջավադյանի ներկայացրած դիրքորոշումը հակասում է Հայաստանի վարչապետ Տիգրան Սարգսյանի հայտարարությանը, որը, խոսելով ԿԲ հայտարարության եւ դրան հաջորդած դրամի փոխարժեքի կտրուկ նվազման մասին, կատարվածը ոչ միայն արժեզրկում անվանեց, այլեւ նկատեց. «Այս դեպքում Կենտրոնական բանկը հաստատեց այն միջակայքը, որի շրջանակներում տատանվելու է ազգային տարադրամի փոխարժեքը: Դա պարզություն է ներմուծում շուկայի բոլոր մասնակիցների համար, ինչը թույլ է տալիս խուսափել ավելորդ խուճապից եւ շուկան կանխատեսելի է դարձնում»:

3 Апрель 2009 - 17:55 AMT
Последние 7-8 лет Центробанк Армении не оказывал никаких сдерживающих воздействий на движение курса национальной валюты. Об этом корреспонденту PanARMENIAN.Net заявил председатель Центробанка Артур Джавадян, не пояснив, что в таком случае имелось в виду, когда ЦБ объявил о переходе к плавающему курсу.
По его словам, Центробанк Армении будет сдерживать курс лишь в случае «пожара» на валютном рынке. «В случае резкого увеличения или понижения ЦБ будет с одной стороны – продавать, а с другой стороны – покупать», – заявил Джавадян. Вопрос о возможности второго этапа девальвации драма удивил председателя ЦБ: «Мы разве проводили девальвацию нацвалюты?». Как сказал Джавадян, у него и в мыслях не было такой возможности, единственное, что объявил ЦБ – это коридор 360-380, в пределах которого «может колебаться обменный курс нацвалюты». «Это всего лишь оценка наших специалистов и специалистов международных структур (МВФ, ВБ), но это не означает, что обменный курс должен колебаться в этих пределах», – сказал он.
Отметим, что представленная Джавадяном позиция противоречит заявлению премьер-министра Армении Тиграна Саркисяна, который говоря о заявлении ЦБ и последовавшем за ним резким снижением курса драма не только назвал произошедшее девальвацией, но и заметил: «В данном случае Центробанк установил коридор, в рамках которого будет колебаться курс нацвалюты. Это вносит ясность для всех участников рынка, что позволяет избежать излишнего ажиотажа и делает рынок прогнозируемым».