Վերջին մի քանի ամիսների ընթացքում բանկային ակտիվության որոշակի անկում է նկատվում, մասնավորապես` կոմբանկերի կողմից հատկացվող սպառողական վարկերի ծավալների անկումը: Որպեսզի առավել հստակ հետեւել իրադրությանը ներքին բանկային շուկայում, Հայաստանի ԿԲ ամեն շաբաթ անցկացնում է մոնիտորինգ եւ հրապարակում ստացված տվյալները: «ԿԲ ամեն շաբաթ անցկացնում է մոնիտորինգ եւ հրապարակում ստացված տվյալները, որպեսզի արձանագրի կոմբանկերի կողմից հատկացվող դրամով եւ ԱՄՆ դոլարով վարկերի քանակը»,- լրագրողներին հաղորդել է Հայաստանի Կենտրոնական բանկի նախագահ Արթուր Ջավադյանը:
Կենտրոնական բանկի պաշտոնական տվայլների համաձայն, մարտի 23-29 ժամանակամիջոցում կոմբանկերի կողմից հատկացվող դրամական վարկերի ծավալը կազմել է 6,1 մլրդ դրամ, դոլարային` 12,8 մլն ԱՄՆ դոլար:
Ինչպես հաղորդել է Ջավադյանը, մոտ ապագայում ԿԲ կոմբանկերին նոր վարկային ծրագիր կտրամադրի, քանի որ ընդհանուր առմամբ վարկավորման ծավալներն այնքան էլ զգալիորեն չեն կրճատվել: ԿԲ ղեկավարն ասել է, որ բանկերին անհրաժեշտ է լրացուցիչ միջոցներ հատկացնել դրամով, որպեսզի նրանք կարողանան խուսափել այլ տարադրամով վարկերի տրամադրման հետ կապված ռիսկերից եւ դրանք հաճախորդներին չկապեն:
«Վարկերի պահանջարկը բարձր է, հատկապես` դրամական վարկերի»,- ասել է նա: Ջավադյանը նշել է, որ ԿԲ եւ ՀԲ գնահատականներով, փոքր եւ միջին բիզնեսի վարկավորումը կազմում է մոտ 250 մլն ԱՄՆ դոլար, իսկ սպառողական վարկը` 150 մլրդ դրամ: «Ամբողջ աշխարհում ամենազգայունը սպառողական վարկերն են, հատկապես համաշխարհային ճգնաժամի պայմաններում, որոնք իրենց հերթին հանգեցնում են սպառողական պահանջարկի եւ, առհասարակ, տնտեսության անկմանը»,- ավելացրել է Կենտրոնական բանկի ղեկավարը:
Արթուր Ջավադյանը ասել է, որ բանկային համակարգում պասիվություն չի լինելու, քանի որ բանկերն իրենք էլ շահագրգռված են սպառողական վարկերի հատկացման գործում: Այդ ենթատեքստում նա պարզաբանել է, որ սպառողական վարկերն ամենաեկամտաբերն են իրենց հասանելիության եւ ոչ մեծ ռիսկերի շնորհիվ, քանի որ մի կողմից չափերը մեծ չեն, մյուս կողմից կա մոնիտորինգի եւ հսկողության հետ կապված փոքր բարդություն:

За последние насколько месяцев наблюдается определенный спад банковской активности, в частности, снижение объемов выдаваемых комбанками потребительских кредитов. Для того, чтобы более четко проследить ситуацию на внутрибанковском рынке, Центральный Банк Армении проводит еженедельный мониторинг и публикует полученные данные. «ЦБ проводит еженедельный мониторинг и публикует полученные данные, чтобы фиксировать количество предоставляемых комбанками кредитов в драмах и долларах США», – сообщил журналистам председатель Центробанка Армении Артур Джавадян.
По официальным данным Центробанка, в период с 23-29 марта объем предоставленных комбанками драмовых кредитов составил 6.1 млрд. драмов, долларовых – 12.8 млн. долларов США.
Как сообщил Джавадян, ЦБ в скором времени представит комбанкам новую кредитную программу, поскольку в целом объемы кредитования сократились не столь значительно. Глава ЦБ сказал, что банкам необходимо предоставить дополнительные средства в драмах, чтобы они смогли избежать рисков по предоставлению кредитов в инвалюте и не перекладывали их на клиентов.
«Спрос на кредиты высок, а особенно на драмовые кредиты», – сказал он. Джавадян отметил, что по оценкам ЦБ и ВБ спрос на кредитование малого и среднего бизнеса составляет порядка 250 млн. доларов США, а на потребительские кредиты 150 млрд. драмов. «Во всем мире самыми чувствительными являются потребительские кредиты, особенно в условиях мирового кризиса, которые в свою очередь приводят к спаду потребительского спроса и экономики в целом», – добавил глава Центробанка.
Артур Джавадян сказал, что пассивности в банковской системе не будет, поскольку сами банки заинтересованы в предоставлении потребительских кредитов. В этом контексте он пояснил, что потребительские кредиты являются самыми прибыльными в силу своей доступности и небольших рисков, поскольку с одной стороны – размеры невелики, а с другой стороны – есть большая сложность с осуществлением мониторинга и контроля.