6 Ապրիլ 2009 - 13:24 AMT
«Հարավկովկասյան երկաթուղի» ՓԲ ընկերությունը շարժվում է դեպի միջազգային չափանիշներին համապատասխանող ֆինանսական մոդելի իրագործումը: Ինչպես հաղորդում է ընկերության մամլո ծառայությունը, «ՀԿԵ» ՓԲԸ ֆինանսական գործունեությունը գնահատվել է միջազգային աուդիտորական ընկերության կողմից, ինչը թույլ է տվել մշակել հիմնական առաջնությունները միջազգային չափանիշներին համապատասխանող ֆինանսական մոդելի ձեւավորման ճանապարհին:
Այսօրվա դրությամբ ընկերության կողմից ակտիվորեն վերականգնվում է երկաթուղու ինֆրակառույցը: 2009թ. համար ծրագրի շրջանակներում ընկերությունը ծրագրում է վերականգնել 125 կմ ճանապարհի, որից 45 կմ ենթակա է կապիտալ վերանորոգման:
Ակտիվ աշխատանք է տարվում նաեւ շարժական կազմի վերականգնման եւ ձեռքբերման հարցով: Արդեն կապիտալ վերանորոգվել եւ ընդունվել է 7 լոկոմոտիվ, 16-ը վերանորոգման կարիք ունեն: 2009թ. ծրագրվում է Գյումրու լոկոմոտիվային դեպոյի վերականգնման համար հետազոտությունների անցկացում: 2009թ. կսկսվեն Երեւանի լոկոմոտիվային դեպոյի վերականգնման աշխատանքները: 2008թ. գնվել էր 48 էլեկտրագնացք, ինչպես նաեւ վերականգնվել են նախկինում գործող էլեկտրագնացքները, որոնք գործադրված են 6 ուղղությամբ:
Հաղոդրագրության համաձայն, ընկերությունտ ամառային ուղեւորական փոխադրումների նախապատրաստման աշխատանք է կատարում, վերանորոգվում են կայարանները, անցկացվում են սանիտարական օրեր, ներմուծվում են տեղեկատվական տեխնոլոգիաներ, դիտարկվում են վագոնակայանի արդյունավետ օգտագործման մոդելները:
«ՀԿԵ» ՓԲԸ «Ռուսաստանի երկաթուղի» ԲԲԸ-ի 100%-անոց դուստր ձեռնարկությունն է: «Հայկական երկաթուղի» ՓԲԸ-ն փոխանցվել է «ՀԿԵ» ՓԲԸ-ի կոնցեսիոն կառավարման, ըստ 2008թ. փետրվարի 13-ին կնքված Կոնցեսիոն պայմանագրի: Պայմանագրի ժամկետը 30 տարի է` 10 տարով այն երկարացնելու իրավունքով:

Компания ЗАО “Южно-Кавказская железная дорога” движется к реализации финансовой модели, соответствующей международным стандартам. Как сообщает пресс-служба компании, финансовая деятельность ЗАО “ЮКЖД” была оценена международной аудиторской компанией, что позволило выработать основные приоритеты на пути формирования соответствующей международным критериям финансовой модели.
На сегодняшний день компанией активно восстанавливается инфраструктура железной дороги. В рамках программы на 2009 год компания планирует восстановить 125 км пути, из которых 45 км подлежит капитальному ремонту.
Также проводится активная работа по восстановлению и приобретению подвижного состава. Уже капитально отремонтировано и принято 7 локомотивов, 16 нуждаются в ремонте. В 2009 г. планируется проведение исследований по восстановлению локомотивного депо в Гюмри. В 2009 г. будут начаты работы по восстановлению локомотивного депо Еревана. В 2008 г. было закуплено 48 электропоездов, а также были восстановлены ранее курсирующие электропоезда, которые задействованы на 6-и направлениях.
Согласно сообщению, в компании ведется работа по подготовке к летним пассажирским перевозкам, ремонтируются станции, проводятся санитарные дни, внедряются информационные технологии, рассматриваются модели эффективного использования вагонного парка.
ЗАО «Южно-Кавказская железная дорога» является 100% дочерней компанией ОАО “Российские железные дороги”. ЗАО “Армянская железная дорога” была передана в концессионное управление ЗАО “ЮКЖД”, согласно Концессионному договору, подписанному 13 февраля 2008 г. Срок концессионного управления составляет 30 лет с правом пролонгации еще на 10 лет.