Գերմանիայի կառավարությունը մինչև տարեվերջ կհրաժարվի ռուսական նավթի ներկրումից նույնիսկ եթե չստացվի էմբարգոյի շուրջ պայմանավորվել Եվրամիության մակարդակով, գրում է Bloomberg-ը՝ կառավարական իր աղբյուրներին հղումով։
Գերմանիան բանակցում է այլընտրանքային առաքողների հետ՝ կառավարությունը վստահ է, որ կկարողանա առաքումների հարցը լուծել 6-7 ամսվա ընթացքում։ Չի ասվում, թե որ երկրները կկարողանան լրացնել նավթի պակասը։
Գերմանիայի էկոնոմիկայի նախարարությունը պնդում է, որ կախվածությունը ռուսական նավթից Ուկրաինայում պատերազմի սկսվելուց հետո 35%-ից նվազել է մինչև 12%։ Հիմնական լոգիստիկ խնդիրը հետևյալն է՝ գտնել ռուսական նավթի փոխարինում և հասցնել այն արևելյան Գերմանիայի Շվեդտ քաղաքում գտնվող խոշորագույն նավթավերամշակող գործարան։ Այժմ «Ռոսնեֆտի» կողմից կառավարվող ձեռնարկությունը ստանում է հումքը «Դրուժբա» նավթամուղով։
Ըստ Bloomberg-ի և Reuters-ի տեղեկությունների, իշխանությունները դիտարկում են այդ գործարանը վերահսկողության տակ վերցնել արդեն հուլիսի 1-ից։
Եվրամիությունը հետաձգում է ռուսական նավթի համար էմբարգոյի հայտարարումը Հունգարիայի դիրքորոշման պատճառով։ Պատժամիջոցների 6-րդ փաթեթի հավանության համար այն պետք է ստանա ԵՄ անդամ բոլոր երկների աջակցությունը։ Հունգարիան հայտարարել է, որ հավանություն չի տա, քանի որ մեծ կախվածություն ունի ռուսական նավթից։ ԵՄ անդամ երկրների ԱԳՆ ղեկավարները պետք է հարցը քննարկեն մայիսի 16-ին։

Правительство Германии откажется от импорта российской нефти до конца 2022 года, даже если не получится договориться об эмбарго на уровне Евросоюза, пишет Bloomberg со ссылкой на правительственные источники.
Германия ведет переговоры с альтернативными поставщиками, правительство уверено, что сможет решить вопрос с поставками в течение шести-семи месяцев. Какие именно страны смогут восполнить дефицит нефти, пока не сообщается.
Минэкономики Германии утверждает, что зависимость от российской нефти снизилась с 35 до 12% с начала военного вторжения России в Украину. Основная из логистических проблем – найти замену российской нефти и доставить ее на ключевой нефтеперерабатывающий завод Восточной Германии в городе Шведт. Сейчас предприятие, управляемое «Роснефтью», получает сырье через нефтепровод «Дружба». По информации издания, власти рассматривают возможность взять под контроль этот завод уже с 1 июня.
Евросоюз откладывает введение эмбарго на российскую нефть из-за позиции Венгрии. Для одобрения шестого пакета санкций его должны поддержать все страны ЕС. Венгрия заявила, что не одобрит его, потому что сильно зависит от российской нефти. Вопрос 16 мая обсудят главы МИД стран ЕС.